Spor

Süt Deriyi Kalınlaştırır mı?

Sütün deriyi kalınlaştırdığı dedikodusunu daha önce belki de hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat bu spor salonlarında yaygın olarak tartışılan bir konu. Sporcular ileri düzeylerde böyle detay konulara dikkat etmeye çalıştığı gibi salona gidip boş bar kaldıran bir sporcu bile bu soruya cevap arayıp dikkat ediyor olabilir. İşin ilginç tarafı da bu zaten. Büyük ihtimalle de o kişi birkaç hafta sonra sporu bırakacak olan kişi oluyor.

Konumuza dönecek olursak sütün insan sağlığına olan onlarca faydasını tek tek sayarsak asıl sorumuzda çok sapmış oluruz. Aklımıza ilk başta kalan konulardan biri yoğun protein ve kalsiyum ihtiva ediyor olmasıdır. Gerçi kalsiyumu ve proteini diğer besinlerden elde edebiliriz neden süt içelim ki? Dediğinizi duyar gibiyim. Eğer deriyi kalınlaştırmıyor ise neden içmeyesiniz?

Sporcuların tercih etmesi gereken süt çeşidi hem süt şekeri oranı olarak düşük olması açısından hem de vücudunuzda sindiriminin kolay olması açısından laktozsuz sütdür. Laktoz intoleransınız bulunmuyorsa dahi bu birkaç açıdan önemlidir. Süt kemiklerinizi ve derinizi durduk yere kalınlaştırmaz. Burada düşünebileceğimiz konu şu olabiliriz protein ihtiyacınızı karşılama konusunda beslenmenizi çeşitlendirmeyip günde litrelerce yağlı süt içerseniz süt ile beraber alacağınız yağdan dolayı bir yağlanma da beraberinde gelecek, haliyle deriniz daha kalın hale gelmiş olacaktır. Spor hayatınız boyunca süt ve süt ürünleri sizin en samimi dostunuz olacağından dolayı bıkmamak ve bu tür problemlerle karşılaşmamak için besinlerinizi çeşitlendirin. Spor profesyonellerinin tavsiyesi ise direkt olarak sütten almak yerine süt ürünlerinden protein almak. Buradan süt deriyi kalınlaştırır, içmeyin anlamı çıkmaz sonuç olarak litrelerce değil daha az süt ve antrenmanlardan daha fazla verim almak. Olay bu kadar basit.

Laktoz intoleransı konusuna ufak bir detay eklemek gerekirse, sütü laktozlu içmeniz durumunda vücudunuzda alerjik reaksiyon göstereceğinizden dolayı derinizin altında az miktarda da olsa oluşacak olan ödem derinizi daha kalın gösterebilir. Bu dolaylı bir sebeptir. Fakat bu soru sadece bir söylentiden ibarettir. İnternet üzerinde yaptığımız genel araştırmanın yanı sıra Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde dahi bu soruyla yakından uzaktan alakalı bir sonuç bulamadık.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds