Hesapsız Kasap Ne Satır Kor Ne Masat

Hesapsız kasap ne satır kor ne masat. Atasözü ve deyimler külliyatımızın nadide örneklerinden olan ”hesapsız kasap ne satır kor ne masat” sözü, zaman zaman ”hesapsız kasap ne satır bırakır ne masat” veya ”hesapsız kasap ya bıçak kırar ya masat” şeklinde de söylenir. Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”hesapsız kasap ne satır kor ne masat” sözünden bahsedeceğiz.

Hesapsız Kasap Ne Satır Kor Ne Masat Ne Demek?

İşin ehli olmayan veya o işte yeteri kadar tecrübe ve deneyimi olmayan kişilerin söz konusu işlerinde başarısız olacaklarını ifade eden bir sözdür. Hesapsız kasaptan kast edilen; o işi yeteri kadar iyi yapamayan ya da o işle ilgili bilgi ve tecrübesi eksik olan kişidir. Burada hesapsız kasabın kırdığı şeyler ise satır ve masat; yani bir kasap için en gerekli iki alettir.

  • Satır: Ucu keskin, etleri parçalamaya ve kırmaya yarayan kalın, kendinden saplı bir bıçak türü. 
  • Masat: Bıçakların uçlarını daha keskin yapmaya yarayan taş, iye. 

Burada kinayeli bir anlatım da söz konusudur. Kasabın en ihtiyaç duyduğu aletleri kırması, o işte ‘hesapsız’ yani bilgisiz ya da tecrübesiz olduğunu belirtir.

Günümüzde pek çok meslek erbabının aslında o iş için uygun olmadığını görüyoruz. Yani bir kişinin, çalıştığı iş için yeterli olmadığı, o işi nasıl yaptığından da belli olur. Kasabın masat ya da satırı kırması gibi diğer mesleklerde bu örnekleri farklılaştırabiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: