Protein Tozu Yoğurtla Yenir mi

Protein tozu ile yoğurt yenir mi, protein tozu ile yoğurdun ardı ardına tüketilmesi sağlıklı mı, herhangi bir zararı var mı? Daha önceki yazılarımızda protein tozu ile beraber hangi ürünlerin tüketilip tüketilmemesi gerektiği hakkında çeşitli yazılar kaleme almıştık. Bu yazımızda ise kısaca protein tozu yoğurtla yenir mi konusundan söz edeceğiz.

Yoğurt, doğal protein ve kalsiyum kaynağı. Protein tozu ise bomba bir protein kaynağı. Peki protein tozu yoğurtla yenir mi?

Hep söylediğim gibi protein tozu adı üstünde bir supplement yani besin desteği olduğu için başka bir besinle karıştırılmasında bir sakınca yoktur ama yoğurtla yenir ise lezzeti pek hoş olmayacaktır. Whey protein tozlarının büyük çoğunluğu çikolata ve çilek aromalı tatlı tozlar olduğu için yoğurdun içine katınca o kadar da hoş bir lezzet olmuyor. Meyveli tatlı bir yoğurt yiyormuş gibi düşünmeyin çünkü protein tozu yoğurt içine katılınca topaklaşma olacak ve görüntüsünün yanında lezzet olarak da pek tavsiye etmiyorum.

İlginizi Çekebilir:  Dikişler Ne Zaman ve Nasıl Alınmalı?

Ayrıca protein tozunun amacı protein açığını tamamlayamadığınız zamanlarda sıvı ile karıştırıp hızlı bir şekilde tüketebilmekken neden yoğurdun içine katasınız? Tatlı ve kekleri protein açısından zenginleştirmek için katılıyor o ayrı bir konu. Fakat yoğurt içindeki proteine ilave etmek istiyorsanız yumurtayı çılbır tarzında yapıp karıştırmanız çok daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  C Vitamini Eksikliği Baş Ağrısı Yapar mı?

Protein Tozu Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

  • Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya protein tozunun kemik erimesi neden olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Günlük protein ihtiyacının fazlası vücuttan atılırken kalsiyum çekiyor. Bu da kemik erimesine, karaciğerde yağlanmaya, kalp hastalıklarına, böbrekte patoloji varsa böbrek hastalığına sebep oluyor.
  • Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer ise protein tozu ile ilgili olarak bir riske dikkat çekiyor ve şöyle söylüyor: “Kalp büyümesine yol açabilir.”
  • Diyetisyen Müge Başer ise protein tozunun yapay olduğuna vurgu yaparak şunları aktarıyor: “Vücuda doğal protein kadar yarar sağlayamaz.”
İlginizi Çekebilir:  Kreatin Kaşıntı Yapar mı?

Uzmanlar genel olarak protein tozunun yapay olmasına vurgu yapıyor ve protein tozunun vücuttaki dengeyi, özellikle de böbreklerdeki dengeyi bozuğuna dikkat çekiyor. Ayrıca uzmanlar, protein tozu kullanan sporcuların bol su tüketmesini öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara