Modifiye Nişasta Gluten İçerir mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı, sağlık kategorimizdeki tüm gluten yazılarında; ‘işlenmiş gıdaların etiketini dikkatlice okuyun, gluten içerebilir, dikkatli olun’ gibi uyarıları da neden yazdığımızın bir açıklaması olacaktır. Modifiye nişasta maddesi gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla daha fazla kimyasal işleme tutulmuş bir nişasta türevidir. Bu maddenin bilinen kötü bir ünü ya da yan etkisi bulunmasa da ekstra bir faydasının da olduğunu söyleyemeyiz. Modifiye nişasta içeren besinlerin büyük çoğunluğu gluten ihtiva etmektedir.

Bu maddelerden uzak durmanız için tek sebep çölyak hastası olup, glutene karşı aşırı hassas olmanız olmamalı. Bunun yanında sağlığınız için ekstra hiçbir faydası olmayan ve kimyasal işlemlere maruz kalmış maddeleri vücudunuza almak istemiyorsanız ömür boyu bunu içeren gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki, gluten diyetini sağlıklı kilo verme amacıyla yapıyorsanız bu alışkanlığınızı bu tür katkılı ve şüpheli madde için ömür boyu uzak duracağınız şeyler haline getirebilirsiniz.

Sonuç olarak, çoğunlukla desek de içindekiler kısmında bu maddenin bulunduğu tüm yiyecek ve içecekler sizin için zararlı olacaktır. Uzak durmalı ve sevdiklerinizi bu konuda uyarmalısınız. Gluten içeren diğer gıdalar hakkında bilgi edinmek için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.