Ramazan Bayramı’nın İlk Günü Ne Yapılır? Bayram’ın Birinci Gününde Yapılması Gerekenler

Bayram’ın birinci gününde ne yapmak gerekir? Bayram’ın ilk gününde ne yapmak gerekiyor? İşte Ramazan Bayramı’nın birinci gününde yapılması gerekenler:

1-) Ailenizle Bayramlaşın 

Bayramda ilk yapılacak olan şey kendi ailenizle bayramlaşmak olsun. Çünkü unutmayın ki sahip olduğunuz en önemli şey ailenizdir. Eşiniz, çocuklarınız, anne babanız, kardeşleriniz ve birinci dereceden akrabalarınız ile bayramlaşın ve onlara samimi cümleler ile iyi dileklerde bulunun. 

Daha sonra ailenizle güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltıda mümkün olduğunca güzel şeylerden bahsedin. Bayram’ın havası en çok da ailecek yapılan bir kahvaltıda yaşanır. 

2-) Komşularınızla Bayramlaşın 

Ailenizle bayramlaştıktan sonra komşularınıza gitmeyi unutmayın. Bugün her ne kadar komşuluk kavramı değersizleşmiş olsa da bu değeri en azından canlı tutmak adına komşularınızla bayramlaşın. Limoni olduğunuz komşularınız da dahil bütün komşularınızı ziyaret edin. 

3-) Aile Büyüklerini Ziyaret Edin 

Bayramlar aile büyükleri ile güzel. Büyüklerinizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Sizlerin yolunu gözleyen büyükleriniz olabilir ve bayramlar bunun için en güzel günlerdir. Hem Türk kültüründe hem de İslam kültüründe aile büyüklerinin yeri önemlidir. 

Komşularınızla bayramlaştıktan sonra kısa kısa aile büyüklerini ziyaret etmeye başlayın. 

4-) Uzaktakileri Unutmayın

Başka şehirde yaşayan yakın eş, dost ve akrabaları bugünlerde unutmayın. Yalnızlığın en çok hissedildiği günler bayramlardır. Onları telefonla arayarak bayramlarını tebrik edin. İyi dileklerde bulunun. 

5-) Şehirdeki Önemli Yerleri Ziyaret Edin 

Ailenizle bayramlaştıktan ve aile büyükleriniz ziyaret ettikten sonra şehirdeki manevi açıdan önemli yerleri, örneğin Cami, türbe, tarihi yerler vs gibi yerleri ziyaret edin. Mezar ve türbelerde Bayram’ın manevi duygusunu almaya çalışın. 

6-) Çocukları Sevindirin 

Bayramların olmazsa olmazı çocuklar. Özellikle Ramazan Bayramı çocuklar için çok özel günlerdir. Bu günlerde çocukları sevindirmeye çalışın. Gezdirin, eğlendirin, onlara harçlık verin ve en önemlisi çocukluk ettikleri için onlara kızmayın. 

Şunları Yapmayın

1-) Sabahtan öğlene hatta akşama kadar ekran başında kalmayın. 

2-) Uyumayın.

3-) Toplu mesaj atmayın.

4-) Sinirlenmeyin, kötü sözler söylemeyin. 

5-) Tüm gün telefonla konuşmayın. 

6-) İlk günden AVM’lerin yoluna düşmeyin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: