Şeker Bayramı Ne Demek?

Şeker Bayramı nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca şeker bayramının ne anlama geldiğinden söz edeceğiz. 

Şeker Bayramı Ne Demek? 

Ramazan Bayramının diğer adı, Türkçe hali olan Şeker Bayramı, Müslümanların Ramazan ayının sonunda kutladıkları bayramın ismidir. Şeker Bayramı ve Ramazan Bayramı aynı anlamlara gelmektedir. Ancak bu isimlendirme zaman zaman bazı çevreler bilinçli olarak da kullanılabilmektedir. 

Şeker Bayramı ile Kast Edilen Nedir? 

İlginizi Çekebilir:  Tim Nedir? Kaç Kişiden Oluşur? Kim Yönetir?

Şeker Bayramı ifadesi, her zaman için Ramazan Bayramı ifadesi yerine kullanılmaz. Örneğin günümüz için konuşursak, ekseriyetle, Ramazan’ı oruçla geçiren bir kişi bu bayrama “şeker bayramı” demez. Bu, son zamanlarda ortaya çıkan “şeker bayramı mı Ramazan Bayramı mı” tartışmasının bir sonucudur. 

Öte yandan oruçla ilgisi olmayan seküler kesim ise yine ekseriyetle bu bayrama “şeker bayramı” ismini vermektedir. 

“Şeker Bayramı” İfadesi Ne Zamandan Beri Kullanılıyor? 

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 “Murat Bey İşten Döndü Babaya Sarılma Zamanı” Sorusunun Cevabı Nedir?

Şeker Bayramı ifadesi sanıldığının aksine uzun zamandır kullanılan ve kökenleri Osmanlı’ya kadar uzanan bir ifadedir. Hatta Şemsettin Sami’nin yazmış olduğu Kamus-i Türki adlı eserde Ramazan Bayramı ifadesi yerine “şeker bayramı” ifadesi yer almaktadır. 

Öte yandan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir isimli kitabında da “şeker bayramı” ifadesi şöyle yer alır:

“Çok başka türlü idi. Bayram sabahı güneş bile başka türlü adeta ruhani doğardı. Çünkü eski hayatımızda takvim semavi bir şeydi. Şehir daha birkaç gün önceden bayrama hazırlanırdı. Eğer gelen şeker bayramı ise bu sadece bayram yerlerinin hazırlanmasından ibaret kalır Ramazanın hususi hayatı şenlikleri birdenbire bayrama çevrilirdi. Dolaplarıyla atlı karıncalarıyla gümüş kırbaçlı çerkes eğerli pırıl pırıl atlarıyla bin türlü sürprizleriyle bayram yerleri şehre gündelik hayatından çok başka çok renkli bir görünüş verirdi. Çocuk bu günlerin tek hakimiydi. Bu gördüğüm bayramla eski bayramların hiç alakası yoktu.” 

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 ''Ohhh Banu Karaya Çıktı ama Nefes Alıyor mu ki'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce