Ramazan Yetgin Kimdir? Nerelidir?

İnternette yayınlandığı KPSS videoları ile ün salan Ramazan Yetgin kimdir? Nerelidir? ”Benim Hocam” isimli YouTube hesabından KPSS Tarih videoları yayınlayan ve çok geniş bir kitle tarafından ilgiyle takip edilen Ramazan Yetgin, 2014 yılından beri KPSS içerikli videolar çekiyor.

Ramazan Yetgin Kimdir? 

1982 yılında Mersin’in Silifke ilçesinden dünyaya gelen Ramazan Yetgin, 7 yaşına kadar Silifke’de yaşadı. İlkokul birinci sınıfta okurken babasının tayini nedeniyle Ankara’ya yerleşen Yetgin, ilköğretimini Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde; ortaöğretimini ise yine Ankara’nın Siteler semtinde tamamlamıştır. Daha sonra üniversite eğitimi için Dumlupınar Üniversitesi‘ne giden Ramazan Yetgin, burada Tarih bölümünde okumaya başladı. Okulunu bitirmesinin ardından askere gitti ve askerden geldikten sonra çeşitli dershanelerde öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) dershanelerinde öğretmenlik yapan Yetgin, 2010 yılından sonra ise Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) öğretmeni olarak kariyerine devam etti. Mezun olduğu tarih bölümünden öğrendiklerini dershanelerde öğrencileri ile paylaşan ve zamanla başta yakın çevresi olmak üzere Ankara’daki dershaneler tarafından da ilgiyle takip edilen Yetgin, dershane sektöründe öne çıktı.

İlginizi Çekebilir:  Abdullah Öcalan’ın “Tarafsız Olun” Çağrısı Yaptığını Söyleyen Ali Kemal Özcan Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

2010 yılından YouTube’dan videolar paylaşmaya başladığı 2014 yılına kadar KPSS Tarih öğretmenliği yapan Ramazan Yetgin, daha sonra ”Benim Hocam” isimli YouTube kanalından da videolar paylaşmaya devam etti. Bu, Ramazan Yetgin’in daha çok kişi tarafından bilinmesini sağladı. Çektiği videolarda, aynı zamanda öğrencilerine de ders anlatan Yetgin, kısa sürede yüz binlerce kişi tarafından takip edilmeye başlandı.

Ramazan Yetgin, ”Mısır’da Kurulan İlk Türk Devletleri”, ”Orta Asya Türk Devletleri”, ”Anadolu’da Kurulan İlk Türk Devletleri” ve ”İlk Müslüman Türk Devletleri” gibi konularda yüzlerce video yayınladı. YouTube’dan paylaştığı bu videolar toplamda 280 milyonun üzerinde izlenme sayısına ulaştı ve Ramazan Yetgin’in ”Benim Hocam” kanalına abone olanların sayısı 580 binin üzerine çıktı. Bu başarısının altında yatan en önemli nedenlerin başında Yetgin’in dershane tecrübesinin payı oldukça büyük.

İlginizi Çekebilir:  Tiktok Fenomeni İhsan Yaldızsal Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Nelerden soru çıkar? Hangi alanlardan soru çıkmaz? Hangi konulara daha çok çalışmak gerekir? Konuları hafızada nasıl kodlamak gerek? gibi her KPSS adayının aklında yer eden soruları ustaca yanıtlaması, başarısının altında yatan en önemli unsur.

Sadece KPSS Değil

Ramazan Yetgin’i izleyenler arasında sadece KPSS adayları yer almıyor. Üniversite adaylarından, açıköğretim öğrencilerine, genel kültür olarak izleyenden kaymakam ve savcısına kadar çok geniş bir yelpazede izleyici kitlesine ulaşan Ramazan Yetgin, verdiği bir röportajda, neden video çektiğine yönelik bir soruya ”Ben bu videoları öncelikli olarak dershaneye gidemeyen insanlar için çektim.” yanıtını vermiştir.

İlginizi Çekebilir:  YouTube Fenomeni Mustafa Kaa (Mustafa Okur) Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Gerçek Adı Ne?
Ramazan Yetgin’in ”Sen Bilirsin” isimli kitabı.

 

Yine bir röportajında daha önce tarihle hiç arası olmayan ve tarihi sevmeyen kişilerin kendisine mesaj atarak tarihi sevmeye başladıklarını ve tarihe ilgilerinin arttıklarını ifade ediyor.

”Tarihi sevdiren adam” olarak tasvir edilen Ramazan Yetgin, videolarında tercih ettiği basit ve yalın anlatımı ile dinleyenlerin bilgiyi, kolay kolay unutamayacağı bir hale dönüştürüyor. Zor olan basitliği yapan Ramazan Yetgin, YouTube’da video yayınlamaya devam etmektedir.

Nişanlı olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara