Yılma Durak Kimdir? Nerelidir?

Yılma Durak kimdir? Nerelidir? Doğunun Başbuğu olarak da bilinen Yılma Durak, 1940 senesinde Erzurum’da dünyaya geldi. Yılma Durak, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite eğitimini Erzurum’da tamamladı. 1961-1962 yılları arasında Osman Bölükbaşı’nın Genel Başkan olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde (CKMP) Gençlik Kolları Başkanlığı görevine getirildi. 

Alpaslan Türkeş’in Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde (CKMP) genel başkan olmasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilk yönetim kurullarının oluşturulmasında ve ülkücü teşkilatının kuruluşunda önemli rol oynadı. Erzurum’da haftalık olarak çıkarılan Serhat ile aylık olarak çıkarılan Şelale ve Kümbet isimli fikir ve sanat dergilerinin çıkarılmasında da yine önemli bir rol oynadı. Öte yandan Demokrat Doğu Gazetesinde genel yayın müdürü olarak görev yapan Yılma Durak, Milletin Sesi Gazetesi’nde de yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. 

1969 senesinde Erzurum’daki İkinci Kuvay-ı Milliye Derneği Başkanlığı görevini yürüten Yılma Durak, Milliyetçiler Konseyi Kurucu Üyeliği görevinde de bulunmuştur. 1977 senesinden 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar Trakya’da (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), İzmit, Adapazarı ve İstanbul gibi Marmara Bölgesini kapsayan şehirlerde ülkücü teşkilatın yönetimi, düzeni ve eğitimi konusunda Alparslan Türkeş tarafından Marmara Bölgesi Sorumlusu olarak görevlendirildi. 

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul eski il başkanı Recep Haşatlı’nın yardımcısı olarak MHP İstanbul İl İkinci Başkanlığı görevini de yine 12 Eylül Askeri Darbesine kadar yürüttü. 

Ülkücü camia içinde çeşitli görevlerde bulunan ve parti içindeki önemli isimlerden biri haline gelen Yılma Durak, Devlet Bahçeli’nin MHP’nin başına geçmesiyle arka plana itilen ilk isimlerden biri oldu. Doğunun Başbuğu olarak anılan Yılma Durak, böylece partiden gayriresmi bir şekilde tasfiye edilmiş oldu.

“Devlet Bahçeli bir projedir, Meral Hanım iktidara yürür!” sözleri ile Devlet Bahçeli’ye sert eleştirilerde bulunan Yılma Durak, Meral Akşener’e destek vereceğini açıklamış, İyi Parti’ye geçmişti.

Öte yandan Yılma Durak hakkında en çok merak edilen soruların başında “Kürt mü değil mi” sorusu yer alıyor. Yılma Durak Kürt değildir, Durak Dadaştır.

Yılma Durak, özellikle MHP Ordu milletvekili Cemal Enginyurt ile Habertürk ekranlarında bir konuda tartışması ile de akıllarda yer edinmişti. İşte o video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: