Dinyeper Nehri Nerede? Özellikleri Nelerdir?

Dinyeper Nehri nerede? Dinyeper Nehri’nin özellikleri nelerdir? Nereye ve hangi denize dökülür? Uzunluğu, özellikleri, Havza alanı, debisi, hangi ülkelerden geçtiği, kaynakları ve kolları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Uzunluk: 2.290 km

Kaynak rakımı: 220 m

Debi: 1.670 m³/s

Havza alanı: 516.300 km²

Volga ve Tuna Nehri’nden sonra Avrupa’nın en uzun üçüncü nehri olan Dinyeper Nehri, Rusya Federasyonu ?? ve Ukrayna ?? topraklarının bir kısmını sulamaktadır. 

Valdai Yaylasının güneyinden doğan ve sırasıyla Smolensk, Beyaz Rusya ?? ve Ukrayna topraklarından geçen nehrin toplam uzunluğu ise 2.200 kilometrenin üzerindedir. 

Soldan Desna Irmağı ile birleşip başkent Kiev’e geçen Dinyeper Nehri, daha sonra Dinyeper Yaylasınından bir kavis çizerek dolaşır ve bir haliç meydana getirerek Odessa’nı doğu kısmından Karadeniz’e dökülür. 

Dinyeper Nehri (harita)

Dinyeper Nehri, Volhıya kütlesinin sert kayalıklarda oluşan bölgesini aşar. Nehrin ‘akarsu rejimi’ Doğu Avrupa akarsularının rejimleri ile paralellik gösterir. Kış aylarında don nedeniyle suları azalan Dinyeper Nehri, bahar aylarının gelmesiyle birlikte su miktarı artış gösterir. Yaz aylarında ise buharlaşma nedeniyle su miktarında azalma meydana gelir. Ayrıca Dinyeper Nehri, bölgenin önemli hidroelektrik enerji kaynağıdır. Dinyeper Nehri’nin önemli kolları şunlardır:

– Brezine (585 km)

– Pripyat (Pripet 790 km)

– Tetenev (365 km)

– Ingulets (550 km)

– Desna (1180 km)

– Psel (800 km)dir. 

Kiev’de deniz olamasından dolayı şehir halkı için bu nehir hayati bir önem taşıyor. Nehir boyunca pek çok akredite alanının yanı sıra yine pek çok turistik alan yer alıyor. Aynı zamanda nehrin yanlarında birçok gece kulübü ve eğlence makanı bulunuyor. Nehir, düzenli bir rejime sahip olduğundan nehir üzerinde taşımacılık yapılabiliyor. Yine aynı şekilde özel günler, kutlamalar ve doğum günlerde nehir üzerinde Disko Tekneler boy gösteriyor. Bu tekneler, özellikle gece nehir üzerinde görülüyor.

Dinyeper Nehri, Kiev’i ortadan ikiye ayırır ve bu, şehirde bir boğaz manzarasının oluşmasına neden olur. Nehir, bu yönüyle bir İstanbul havası vermektedir. Nehir, özellikle yaz aylarında çok rağbet görüyor. Ziyaret edenlerin yaz mevsiminde Dinyeper’i gezmesi tavsiye olunur.

Not: Dinyeper Nehri, Osmanlı Devleti’nin 1774 yılında imzaladığı Küçük Kaynarca Antlaşması’nda da geçmiştir. Antlaşmanın ilgili maddesi şöyledir:

Kerç ve Dinyeper Nehri arasında yer alan Kılburun Kalesi ile Azak Kalesi arasındaki arazi Ruslara verilecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.