Müzik

Rapte Autotune Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Rapçiler Autotune Kullanıyor?

Son günlerde Norm Ender’in Mekanın Sahibi isimli dissinden sonra gündeme gelen ve Türkçe Rap’in en çok eleştirilen konu başlıklarından olan Autotune nedir ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli müzik terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Autotune” kavramından söz edeceğiz. 

Autotune Nedir? 

Solist ve enstrüman kanallarındaki entonasyon yani detoneleri (sesteki hataları) düzeltmeye yarayan bir plug-in tekniğidir. Cher’in söylediği Believe isimli şarkıdan sonra parçanın doğal olmaması ve tamamen stüdyo ortamında, ses ve enstrümanlara müdahale edilerek elde edilmesi sonrasında popülerliği kavuşmuş ve günümüze kadar çeşitli müzik türlerinde denenmiştir. 

Autotune, Türkçe Rapte de son dönemlerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmış ve özellikle Ezhel, Ben Fero, Şehinşah gibi isimlerle zirve yapmıştır. 

En Büyük Eleştiri: Canlı Performans 

Autotune’a getirilen en büyük eleştirilerden biri de bu tekniği kullanan Rapçilerin, stüdyoda kulağa hoş gelen parçalarının canlı performansta aynı güzellikte olmaması. Nitekim stüdyoda seslerin birbiri üzerine geçmesi (overlap) ve solistin tüm detonelerinin müdahaleler yapılarak ortadan kaldırılması ile neredeyse kusursuza yakın bir stüdyo performansı ortaya çıkıyor. Amerika’da Migos’un öncülüğünü yaptığı bu Rap türü Türkiye’de de oldukça ilgi görüyor. 

Autotune Neden Gündem Oldu? 

20 Temmuz’da Norm Ender tarafından YouTube üzerinden paylaşılan Mekanın Sahibi isimli parçada Türkçe Rapte son zamanların vazgeçilmez unsuru olan Autotune vurgusu yapılmış ve Norm Ender, Autotune ile Rap yapan şarkıcıları gerek söz, gerek doğallık gerek gerçek hayat ile uyumluluk gerekse klipteki özendirmeler açısında eleştirmiştir. Rap dünyasındaki karşılığı ile diss atmıştır. 

Norm Ender’in dissinden sonra gündeme gelen ve Ender’i sevmeyen Rap severlerin dahi kendisine bu konuda destek vermesi ile şarkı büyük bir başarı yakaladı. Şarkıda Ben Fero ve Ezhel’in 2Pac gibi Rap yaptıklarını söylediğini ancak Autotune kullanarak bu söylemleri ile çeliştiklerini belirtmiştir. 

Norm Ender’in Mekanın Sahibi isimli şarkısı YouTube’da yayınladığı ilk günden sonra Trendlere girmiştir. Şarkının izlenme sayısı şu an itibariyle 20 milyona yaklaşmıştır. 

Autotune Kullanan Rapçiler 

Norm Ender’in Mekanın Sahibi isimli parçasında en büyük eleştiri Ben Fero ve Ezhel’e yapılmıştı. Autotune tekniği ile Rap yapan sadece Ben Fero ve Ezhel değil. 

Yine aynı şekilde Ölüme İnat parçası ile çok büyük kitleler tarafından tanınan Hidra, daha sonra tarz değiştirip Autotune’a kaymıştır. Panzehir isimli şarkısında Autotune göze çarpıyor. 

Şehinşah da yine Autotune’a geçiş yapan Old School Rapçilerden. Anıl Piyancı, Keişan ve daha pek çok isim Autotune’u şarkılarında kullanmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds