Rasulayn Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Rasulayn nerede sorusu, Türkiye’nin sınır ötesi harekatını takip eden birçok kişinin internette araştırdığı konu oldu. Resulayn Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen sınırında yeralmaktadır.

Ankara anlaşmasıyla ikiye bölünmüş ve biri Ceylanpınar olarak Türkiye sınırı içerisinde kalmış diğer yarısı Rasulayn olarak Suriye tarafında bulunmaktadır. Rakım olarak 360 metre yükseklikte bulunmakta ve 53.760 kişilik nüfus yoğunluğu olan Rasulayn’da, Araplar, Kürtler, Süryaniler ve Çeçenler yoğun olarak bulunmaktadır.

Rasulayn Tarihi

Rasulayn şehri Sasaniler tekrar oluşturmadan önce 578 ve 580 yılında iki kez yok olmuştur. Kent, sakinleri tarafından terk edildi ve şehrin parçaları 640 yılında Araplar tarafından düşürüldü. Bizanslılar 942 yılında şehre baskın düzenledi. 14. yüzyıl sonunda Timur tarafından yağmalandı. Kentte piskoposluk ve birçok manastır vardı.

Kent, ayrıca iki cami ve bir Doğu Suriye kilisesi ve çok sayıda okul, hamam, ve bahçeler içeriyordu. Ayrıca Rasulayn’da 100’den fazla Kaplıca bulunmaktadır. En ünlü kaplıcası olan Nab’a el-Kebrit, kalsiyum lityum ve hatta radyum gibi her şeyi içeren çok yüksek mineral içerikli bir kaplıcadır.

Rasulayn’ın Stratejik Önemi

Rasulayn kasabası, büyük stratejik öneme sahip. Kasaba, Suriye’nin kuzeyindeki Rakka ve Halep’e giden yollar başta olmak üzere önemli geçiş güzergahı üzerinde bulunmaktadır. 17 Temmuz 2013 tarihinde, PYD ile muhalif El Nusra Cephesi ile Gureba El Şam birlikleri arasındaki şiddetli çatışmalardan sonra Rasulayn kenti, PYD tarafından ele geçirdiğini duyuruldu. Bu iddia muhalif kaynaklar tarafından da doğrulanmıştır.[1] 27 Temmuz tarihinde de Rasulayn, IŞİD’in eline geçmiş, sınır kapılarında da PYD’liler tamamen püskürtülmüş, kısa bir süre sonra kent tekrar PYD tarafından alınmıştır. 21 Ocak 2014’te kentin Cezire Kantonu’na bağlandığı ilan edilmiştir.


Rasulayn’da Son Durum

Terör örgütü YPG/PKK, Şanlıurfa’nın karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Rasulayn’ı Ocak 2013’te işgal etmişti. Sınırdaki yerleşimlerden Türkiye’nin sınır güvenliğine tehdit oluşturan örgüt, buralarda yaşayan Arap ve Türkmen halkı tehcir etmiş, özel mülklerine el koymuş ve safına katılmaya zorlamıştı.

Hristiyan nüfusu da aynı uygulamaya tabi tutan terör örgütü, vergi adı altında haraç toplamış, okul müfredatlarına müdahale etmiş, uymayan okulları ise kapatmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamındaTel Abyad’ın batısındaki El Yabse ve Tel Fander, terörden arındırılan ilk iki köy oldu. Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında, El Yabse ve Tel Fander köyleri terörden arındırıldı.

Rasulayn ile İlgili Aramalar

Rasulayn ile ilgili Googl’da arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; rasulayn son dakika rasulayn kürtçe rasulayn kürtçe ismi rasulayn kimin elinde ceylanpınar rasulayn arası rasulayn twitter ceylanpınar rasulayn arası kaç km ceylanpınar rasulayn kaç km

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber