Referandum Ülkeyi İkiye Bölmüş Durumda

Referandum ülkeyi ikiye bölmüş durumda. Hiç olmadığı kadar ülkemiz, bölünmüşlük ve parçalanmanın eşiğinde hatta iç savaşın tüm şartları oluşacak kadar tehlikeli bir boyutta seyreden olaylara sahne olmaktadır. Referandumdan sonra meydana gelen bu bölünme bize gösteriyor ki aslında referandumdan önce de bu bölünmüşlük hali varmış. Referandum sadece bir turnusol kağıdı vazifesi üstlenmekteymiş. Hangi taraf ne diyor? Neyi savunuyor? Kimleri neyle itham ediyor? Savundukları değerler ve inançlar nelerdir? Tüm bu soruları kalemim yazdığımca cevaplamaya çalışacağım.

Hayırcı Kesim;

Ülkenin neresinden bakarsanız bakın yüzde ellilik bir kesimini oluşturuyor. Peki hayır oyu kullananlar neyi savunuyorlar? Hayır oyu kullananlar öncelikle en başından beri tek adam rejimine karşı bir tavır sergilemektedirler. Atatürk’ün kurmuş olduğu cumhuriyetçi, laik ve parlamenter sistemi tümüyle devam ettirmek, gelecek kuşakların da bu sistemin bir parçası olmasını istiyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Realist Devlet Anlayışı

Ülkenin kültürel, siyasi, ekonomik ve teknolojik konularda ilerlemesinin demokrasi ve parlementer bir sistem dahilinde mümkün olacağını, ülkenin kaderinin tek bir kişide toplanmasının ise ülke için hiçbir zaman hayırlı olamayacağını yüksek sesle dile getiriyorlar. Çağdaş, demokrat, laik bir yapıda kendilerini özdeşleştirmiş durumdalar.

İlginizi Çekebilir:  Savaş Nedir? Savaş Türleri Nelerdir? Savaşın Özellikleri ve Savaş Kavramı Nedir?

Evet Kesimi;

Parlamenter sistemin Türkiye‘nin ilerlemesine ve kalkınmasına ayak bağı olacağını, hızlı karar alıp vermenin ülke için çok daha iyi olacağını savunan bir kesimdir. Evetçiler hayırcı kesime göre çok daha duygusal bir kesimi içinde barındırmaktadır. Yine evetçilere göre ülke “her konuda iyi” bir kişinin ellerine bırakıldığında, çok da kötü sonuçlara gebe olmayacağını düşünürler.

Aslında evet bir geriye dönme ve geçmişe özlemi barındırır içinde. Yıllardır süregelen bu özlem, referandumda keskinleşmiştir. Sağcı, muhafazakar, dini değerleri ön planda tutan ve milliyetçi insanlar etrafında toplanan bir güruhtur evetçi kesim.

İlginizi Çekebilir:  Baskın Seçim Nedir?

 

Bu ayrım artık öyle bir hal aldı ki artık şu sözler kullanılmaya başlandı.

 

– Evetçiler hain, hayırlılar vatan aşığı

-Hayırcılar terör Partisi ile aynı oyu kullandılar hepsi haindir.

-Tencere tava çalmak, 15 Temmuz’da tankın önüne yatmaktan daha şereflidir.

-Bu ülkeyi ayakta tutan, yıkılmaması için canını verebilecek kitle tankların altına yatacak kimsedir.

 

Yularıdaki düşünce şekillerinin doğru olmadığını söylemeye gerek yok sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat