Düşünce

Sanata Para Verecek Kadar Zengin Olmak

Sanata para verecek kadar zengin misin? Zenginliğin belirli kıstasları vardır. Araba, ev, yat, arsa ya da bankada bir miktar parası bulunmak zenginliğin sınırlarına dahil olsa da. Bunlardan birkaç tanesini de gerçekleştirmek zenginlik için yeterli olabilir. Fakat zenginliğin bir de şöyle bir boyutu var: Sanata para verecek kadar zengin olmak.

Sanat, reddetmiyorum, kişinin değerine değer katan bir kazanımdır. Sanat, insanın sonradan ürettiği ve zevklerini renk renk, çeşit çeşit artırdığı bir dal olmuştur. Fakat sanata para vermek zenginlikle nasıl bağdaştırılabilir diye sorarsanız geçenlerde bir film izlemiştim: Lord of the War, Savaş Tanrısı. Başrolde Nicolas Cage’in oynadığı film bir silah tacirinin hayat hikayesini anlatıyor. Filmde Yuri Orlov karakterini canlandıran Nicolas Cage, silah ticaretinden o kadar çok parayı kırar ki bir sahnede şöyle der: Artık o kadar zenginleşmiştim ki sanata para ayıracak kadar param vardı.

İnsanlar sanatı sevebilir hatta sanatsız yaşayamaz. Bir resme saatlerce bakabilir, bir heykelin tüm hikayesini baştan sona ezberleyebilir. Fakat sanata para vermek ayrı bir durumdur. Sanata para vermek bir güç gösterisidir zannımca. Ve öyle ki sanat dediğimiz insan ürününe verilen paralar, devasa hatta ütopik rakamlardan oluşuyor.

Evinin bir köşesine ünlü bir ressamın yağlı boya tablosunu asmak ya da bahçesine ünlü bir heykeltıraşın heykelini dikmek neresinden bakarsanız bakın bir güç gösterisidir. Maslow şöyle der: İnsan ilk başta üçgenin tabanını tamamlamaya, fizyolojik ve biyolojik ihtiyaçlarını gidermeye uğraşır daha sonra güvenlik ihtiyacını bir şekilde halletmeye uğraşır ve en sonunda insan kendini kanıtlama uğraşına girer. Kendini aşkınlama adını verdiğimiz bu olayla insan parayla ya da güçle kendisini istediği yönde başkalarına kabul ettirme gayretinde olur.

Sanata para vermek ise Maslow‘un en son açıkladığı, üçgeninin zirvesine koyduğu kendini aşkınlamak ile açıklanabilir. Kimsenin sanata para vermek aptallık demeye hakkı yoktur. Yine bana göre de bu bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmış bir davranıştır. Yoksa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi