MHP Ak Parti’yi Meclis’te Kendisine Muhtaç Etti

Seçimler öncesinde en iyi ihtimalle kendisine %7-8 bandından bir oy oranı tahsis edilen MHP, öngörülenin aksine büyük bir patlama yaptı ve 24 Haziran seçimlerinden %11.8 (AA) gibi bir oy oranıyla çıktı. Cumhur İttifakı öncesinde anlam verilemeyen Devlet Bahçeli’nin bu hamlesi, 24 Haziran seçimlerinde ortaya net bir analiz ortaya çıkardı: MHP, Ak Parti’yi kendisine muhtaç etti. 

Meclis’te 600 milletvekili var. Çoğunluk için 301 milletvekili gerekiyor. Fakat Ak Parti’nin açıklanan sonuçlara göre 293 milletvekili bulunuyor. Bu şu demek oluyor: Ak Parti, parlementoda MHP’ye muhtaç. 

Ak Parti’nin zayıflama sürecinde riskli bir adım atıp Cumhur İttifakı’nda yer alan Devlet Bahçeli, bu tutumunda ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi. Seçime günler kala anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlarda en iyi ihtimalle %7-8 arasında bir oy potansiyeli olduğu tahmin edilen MHP, beklenenin üzerinde bir oy topladı. 

Seçimin en çok tartışılan konularından biri de hiç şüphesiz MHP’nin aldığı oylar oldu. Peki kimler MHP’ye oy verdi? 

Ak Parti’nin ekonomi politikalarından rahatsız ama sınır dışı operasyonlar ile milli duyguları kabaran kesim ile artık Ak Parti’ye oy vermek istemeyen kesim, bu seçimde MHP’nin barajı geçmesine hatta sürpriz yapmasına neden oldu.

Devlet Bahçeli ve MHP ayrıca bu seçimlerde şunu da gösterdi: Ak Parti’nin en iyi alternatifi MHP. Eğer bir gün Ak Parti, siyasetten çekilir ve Ak Parti adında bir parti olmazsa şu anki Ak Parti seçmeninin çoğu MHP’ye oy verecek. 

Bahçeli’nin bu saatten sonra Ak Parti’den daha fazla etkin olması gerekiyor. Zira Ak Parti’nin selefi kendisi. 

Devlet Bahçeli ve MHP, ayrıca bu seçimde hem HDP hem de İyi Parti’den fazla oy alması da yine herkesi şaşırttı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.