Diziler Neden Yok? Kaç Hafta Yayınlanmayacak? Dizi Yasağının Arkasında Ne Var?

Her yılın Ocak ayında diziler bir hafta ara verir ve bu aradan sonra sezon finali ya da finale kadar, beklenmedik bir olay olmadığı sürece ara vermezdi. Ancak bu yıl diziler üç hafta boyunca televizyonlarda yayınlanmayacak.

Yetkili makamlardan konuyla ilgili bir haber gelmezken ATV, STAR, KANAL D ve FOX gibi televizyon kanallarında yayınlanan diziler, üç hafta buyunca seyirciden uzak kalacak. Dizilerin üç hafta ara vermesinin altında yatan nedenler neler?

Ekonomik kriz her ne kadar hükümet tarafından kabul edilmese de ciddi bir biçimde çoğu sektöre darbe vurmuş durumda. Medya sektörü de bundan nasibini alan sektörler arasında yer alıyor. Reklam veren firma sayısının az olması, dizilerin üç hafta ara vermesinde önemli olan en büyük neden.

Hükümet yetkililerinin konuyla ilgili olarak yaptığı herhangi bir açıklama olmazken krizin vatandaşlardan saklandığı ve medyaya yansıtılmaması için büyük çabalar sarf ettiği bilinen bir gerçektir.

Dizilerin üç hafta ara vermesi, normal bir durum değildir. Geçtiğimiz senelerde bir hafta olan ara, bu yıl üç hafta oldu.

Nihat Sırdar, her yıl Ocak ayında verilen aranın nedenini “tüm televizyon ve radyolardaki reklam bütçelerinin belirlenmesi ve yeni sözleşmelerin yapılması” olarak gösteriyor. Söz konusu dönemde televizyonlardaki reklam kuşaklarının daha az olması da bu dönemdeki bütçe ve sözleşmelerin belirsizliği etkili olmaktadır.

Televizyon kanalları sahipleri dizi süresinin kısaltılmasına sıcak bakmıyor. Talep ise dizi süresinin kısaltılması yönünde.

Daha Uzun Dizi Daha Fazla Para

Dizi süresinin uzun olması patronların da işine gelen bir diğer neden. Çukur ve benzeri dizilerin 4 saate kadar sürmesi, bu süre içinde kanalın çok fazla reklam alması anlamına geliyor. Örneğin dizi süresinin kısalması, en fazla 2-3 reklam alması demek.

Dizilerin araya girmesinin bu ana kadar herhangi bir resmi açıklaması yok. Ancak şu bilinen bir gerçek ki diziler her yılın Ocak ayında ara verir daha sonra anlaşmalar ve bütçeler hazırlanarak seyircinin karşısına çıkılırdı. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumlar nedeniyle bu durumun biraz daha uzaması ihtimaller arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: