Rober Koptaş Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Rober Koptaş kimdir, nereli ve kaç yaşında? Ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Ermeni gazeteci ve yazar Rober Koptaş’tan söz edeceğiz.

Rober Koptaş Kimdir?

  • Gazeteci
  • Yazar
  • Agos Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni

Rober Koptaş, Türkiye Ermenisi gazeteci ve yazar; Agos gazetesi eski genel yayın yönetmeni. Tam adı, kimlikte yazan ismi, Murat Koptaş’tır. 1997 yılında İstanbul Şişli-Kurtuluş semtinde dünyaya gelen Rober Koptaş, 2010 ile 2015 yılları arasında Türkiye’nin önemli Ermeni orijinli medya kuruluşlarından olan Agos gazetesinde genel yayın yönetmeni olarak görev almıştır.

İlginizi Çekebilir:  Zeynep Gülmez Kimdir? Yaşı? Boyu? Oynadığı Diziler?

Rober Koptaş’ın babası Sivas doğumlu bir marangoz olan Hagopcan Koptaş’tı. Baba Koptaş henüz 13 yaşındayken 1950’li yıllarda İstanbul’a ailesi ile birlikte göç etmişti. Rober Koptaş’ın annesi ise baba tarafından Sivas; anne tarafından Kastamonulu olan Maritsa Koptaş’tır.

Rober Koptaş, eğitimine öğrenci ekikliği, azlığı nedeniyle Bezazyan Okulu ile birleşen Elmadağ’da bulunan Lusavoriçyan Okulu’nda başladı. Rober Koptaş, ilkokul öğreniminin son 2 senesini Şişli’de bulunan Karagözyan Yetimhanesi’nde yatılı olarak okudu ve yaz dönemini de de yine bu yetimhanenin Kınalıada’da bulunan kampta geçirdi. Rober Koptaş, ilkokulu bitirdiği sene babası Hagopcan Koptaş’ı kaybetti. Daha sonra ortaokul ve lise eğitimi için Üsküdar’da bulunan Surp Haç Tıbrevank Lisesi’ne yatılı olarak kaydoldu.

İlginizi Çekebilir:  Halil İbrahim Kurum Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi? Oynadığı Diziler?

Rober Koptaş, daha sonra üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde tamamladı ve Marmara Üniversitesi’nde okurken Ermenice yayınlar da yapan Aras Yayıncılık’ta çalışmaya başladı. Rober Koptaş, Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Agos Kariyeri

Ardından 2006 senesinin Ağustos ayında Agos gazetesinde yazarlık yapmaya başladı ve 2008 yılında burada tam zamanlı olarak çalışmaya başladı. İlerleyen süreçte 2010 yılında Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu. 2015 yılında görevi Yetvart Danzikyan‘a devreden Koptaş, bu görevi 32 yaşında Etyen Mahçupyan’dan devralmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Instagram ve YouTube Fenomeni Fatmanur Öztekin Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Tekrar Aras Yayıncılık’a Döndü

Agos gazetesi genel yayın yönetmenliği görevinden sonra Marmara Üniversitesi’nde öğrenciyken çalışmaya başladığı Aras Yayıncılık’a tekrar dönen Rober Koptaş, burada da genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Koptaş halen bu görevine devam etmektedir.

Özel Hayatı

Rober Koptaş, 2011 senesinde Hrant Dink’in kızı ve Hrant Dink Vakfı’nın kurucularından olan Delal Dink ile evlendi. Çiftin bu evliliklerinden 1 kızı dünyaya geldi ancak Delal-Rober çifti 3 sene sonra 2014’te boşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara