Yetvart Danzikyan Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Yetvart Danzikyan kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Ermeni Yetvart Danzikyan’dan söz edeceğiz.

Yetvart Danzikyan Kimdir?

  • Gazeteci
  • Yazar
  • Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Yetvart Danzikyan, Ermeni gazeteci ve yazar. Bir dönem Radikal gazetesinde spor alanında köşe yazarlığı yapan ve tanınan Yetvart Danzikyan, Tuncelili Ermeni bir ailenin çocuğu olarak 1969 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Pangaltı Mıhitaryan Okulu’nda okuyan Danzikyan daha sonra kuruluşuna katkı sağladığı Agos gazetesinin yayın kurulunda yer aldı. Bir dönem İletişim Yayınları’nda editör olarak çalışan Danzikyan, daha sonra da Doğuş Medya’da 15 yıl boyunca gazetecilik yaptı.

NTV ve CNBC-e gibi haber-ekonomi kanallarında haber müdürlüğü yapan Yetvart Danzikyan yazmış olduğu yazıları Birikim dergisinde ve Radikal gazetesinde yayınlandı.

Agos Kariyeri

Türkiye’de Ermenilerin en önemli medya kuruluşlarından olan ve Hrant Dink’in sahibi olduğu Agos Gazetesi’nde 2008 yılında çalışmaya başlayan Yetvart Danzikyan Rober Koptaş’ın 2015 yılının Ocak ayında görevi bırakmasından sonra burada genel yayın yönetmeni olarak çalışmaya başladı.

Yetvart Danzikyan şu anda Agos gazetesinde gündem ve siyasetle ilgili olarak yazılar kaleme almaktadır. Muhalif bir çizgide yazılar kaleme alan Yetvart Danzikyan, siyasetten ekonomiye; toplumsal krizlerden güncel olaylara kadar pek çok konuya değiniyor. Anlatım tarzı ve üslubu ile Türkiye’nin kalemi güçlü yazarlarından olan Yetvart Danzikyan, sosyal medya hesaplarından da çeşitli paylaşımlar yaparak gündemle ilgili gelişmeleri takipçileri ile paylaşmaktadır.

Sözde Ermeni Soykırımına Gönderme Yapmıştı

Aralık 2016’da IŞID’in iki Türk askerini yakarak şehit ettiği iddialarının tartışıldığı bir dönemde şahsi Twitter hesabından bir paylaşım yapan Yetvart Danzikyan ”düşünün iki askerinin başına ne geldiğini bile saklayan bir devlet tarih boyunca başka neleri saklamamıştır ki” diyerek sözde Ermeni Soykırımı’na göndermede bulunmuştu. Danzikyan’ın bu paylaşımına söz konusu dönemde pek çok kişi karşı çıkarken yine pek çok vatandaş da destek vermişti. Yetvart Danzikyan’ın sözde Ermeni Soykırımı’na göndermede bulunduğu o Tweete şöyle;

Katkıda Bulunduğu Eserler

  • Bir Daha Asla!-Geçmişle Yüzleşme ve Özür – İletişim Yayınları
  • Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!.. [1] – Birikim Kitapları
  • Takımdan Ayrı Düz Koşu – İletişim Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: