Rüştünü İspatlamak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Rüştünü ispatlamak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve ifadelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”rüştünü ispatlamak” ifadesinden söz edeceğiz.

Rüştünü İspatlamak Nedir? Ne Demek?

  • Erginliğini kanıtlamak, maharetini ortaya koymak, yetkinliğini herkese kabul ettirmek.
İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Masiva

Bir kişini herhangi bir konuda yeteneğini ve erginliğini göstermesi ve bunu kabul ettirmesi anlamlarına gelir. Daha çok kabiliyeti sorgulanan ve akıllarda soru işareti bırakan kişilerin nihayetinde yeteneklerini kabul ettirmesi durumunda kullanılır.

Rüştünü İspatlamak – Kökeni

  • Arapça-Türkçe

Rüşt, dilimize Arapçadan geçmiştir. İspat da yine dilimize Arapçadan geçmiştir ancak ifadenin sonunda -mak eki ifadeyi Arapça-Türkçe yapmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Tedrici Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Rüştünü İspatlamak – Cümle İçi Kullanımı

… Yetenekli ve hırslıydı. Çok hırslıydı! Önce yalnızca yardım etmek duygumu tatmin için ilgilendim. Aynı alanda yetenekli birisine yardım etmek, öncelikle rüştünü ispat etmiş bir özgüven ve o kişinin ilerki bir tarihte rakip olmayacağına dair bir ön-onay gerektirir. Kimin mi? Kişinin kendi sağduyusunun tabii! Kimi bilerek, kimi bilmeden, ama bu herkes için böyledir. Tersine inanmıyorum.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner, Sayfa 359

İlginizi Çekebilir:  Minval Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara