Bibi Nedir? Kime Denir? Bibi Kelimesinin Kökeni Nedir?

Eskiyen ve gündelik hayatta kullanımı giderek unutulan ve unutulmaya yüz tutmuş kelimelerden biri de Bibi’dir. Peki Bibi nedir? Bibi ne anlama geliyor? Bibi’nin manası, kökeni ve hakkında bilinmesi gerekenler nedir/nelerdir? Tüm yönleriyle Bibi.

Bibi. İsim 

Bibi Ne Demek? 

Babanın kız kardeşi. Şimdilerde “hala” olarak kullanılan kelimenin eskimiş olan formu. Anadolu’da emmi ile birlikte kullanılan aile içi isimlendirmelerden biri olan Bibi, günümüzle kullanımı eskiyen kelimelerden biridir. 

Bibi Kelimesinin Kökeni 

Bibi kelimesinin kökenine dair çeşitli rivayetler söz konusudur. Bu rivayetler ise genellikle varsayım ve çıkarımlara dayanmaktadır. Bibi kelimesinin kökenine dair varsayımlardan birkaçı şöyledir:

Bibi kelimesinin eskiden Ermenilerin yaşadığı bölgelerde yaygın olması ve Ermenicedeki bazı kelimelerle olan yakınlığı nedeniyle bu kelimenin de kökeninin Ermenice olabileceğini dile getirenler vardır. Örneğin “dudu” kelimesi, Ermenicede yaşlı kadın anlamına geliyor ve eskiden Ermenilerin yaşadığı yerler arasında yer alan İç Anadolu (Kayseri, Yozgat civarları) bölgelerinde bu kelimenin bölgenin yerel halkı tarafından sıklıkla kullanılması da bu yöndeki iddiaları doğrular niteliktedir. 

Öte yandan Bibi kelimesinin anlamı gereği (babanın kız kardeşi) Baba’dan türediğini iddia edenler de yine çoğunluktadır. Bilindiği üzerine Baba kelimesinin herhangi bir kökeni olmamakla birlikte anonim olması ve her dilde hemen hemen telaffuzunun aynı olması da bu iddiayı güçlendiriyor. 

Öte yandan bu kelimenin sadece Anadolu’da veya Türkler arasında yaygın olmadığı da biliniyor. Örneğin Yusuf Akçura’nın annesinin adı Bibi Kamer Banu’dur. Burada da görüldüğü üzere Bibi sadece Türkiye Türkleri veya Anadolu’da değil tüm Türkler arasında yaygın bir kullanımdır. Türkmencede Bibi, “abla” anlamına gelmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: