Rüzgar Enerjisi Nedir? Türkiye’de ve Dünyada Potansiyeli Nedir?

Rüzgar, asla bitmeyecek, tükenmeyecek bir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi, yıllar boyunca yelkenli gemilerin hareket ettirilmesinde veya yel değirmenlerinin işletilmesinde kullanılmıştır. Fakat rüzgar enerjisinden, 1940 yılından itibaren Danimarka’da yürütülen çalışmalar sonucunda elektrik enerjisi üretmek mümkün olabilmiştir. 

2004 senesi itibariyle en yüksek kurulu rüzgar gücüne sahip olan ilk beş ülke şöyledir:

1. Almanya 

2. İspanya 

3. Amerika Birleşik Devletleri 

İlginizi Çekebilir:  Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Çalışır?

4. Danimarka 

5. Hindistan 

İçlerinden en yüksek kurulu rüzgar enerjisine sahip olan ülke Almanya’dır. Bu orana karşılık hem kilometre başına hem de kişi başına en yüksek değerlere sahip olan ülke Danimarka’dır. Bunda yüzölçümü ve nüfus önemli bir faktör olmuştur. 

2003 yılı istatistiklerine bakıldığında aşağıdaki ülkeler elektrik enerji ihtiyaçlarını yüzde olarak şöyle karşılamıştır: 

1. Almanya: %6

2. İspanya: %4

İlginizi Çekebilir:  Strabon’un Coğrafi Görüşleri ve ‘Geographika’ Adlı Eseri

3. Danimarka: %20

4. Amerika Birleşik Devletleri: %1

Türkiye Rüzgar Enerjisi 

Türkiye, rüzgar enerjisi bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Rüzgar potansiyeli bakımından zengin olan bölgelerimiz şöyledir: 

1. Ege 

2. Marmara 

3. Doğu Akdeniz kıyıları 

Var olan rüzgar enerjisi potansiyeline bakıldığında, Türkiye, elektrik enerjisi ihtiyacının %3.3 oranında bir dilimini rüzgar enerjisinden sağlayabilecek bir ülkedir. 

İlginizi Çekebilir:  Endüstriyel Arkeoloji Nedir?

Dünyadaki enerji rezervlerinin durumu göz önünde bulundurulduğunda, rüzgar enerjisinin hem çevresel hem de kaynak varlığı ve sürekliliği açısından önemli olduğu öne çıkmaktadır. 

Rüzgar enerjisinin önemi ve değeri açısından şu istatistiklere bakmakta fayda var: Dünya enerji rezervi tükenme yılı yaklaşık olarak:

1. Kömür için 200 yıl

2. Gaz için 65 yıl

3. Petrol için 40 yıl 

4. Rüzgar için sonsuzdur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi