Dış Görünüş Nedir? Neden Önemlidir?

Dış görünüş veya physical appearance. İnsanların, başka bireyler tarafından nasıl göründüğü veya nasıl algılandığı ile ilgili olan, kişinin fiziksel özelliklerinin ön plana çıktığı görünüş “dış görünüş” olarak adlandırılır. Dış görünüş veya dış görünüm, pek çok kişi tarafından önemli kabul edilir. Peki bunun sebebi nedir? Dış görünüş neden önemlidir? 

İnsan kıyafetiyle karşılanır; ilmiyle ağırlanır; edebiyle uğurlanır der Mevlana. Bu sözün sözler içinde bir anlamı vardır. 

Dış görünüş, bazı insanların hayatında önemli bir parametre olmasa da özellikle ikinci kişiler yani yabancılar için son derece önemlidir. Elbise, diksiyon, saç şekli, pantolon ve ayakkabı seçimi, dış görünüşte büyük önem taşıyan bu kriterler, sizi başkalarının gözünde iyi bir kişi gösterebilir. 

İmaj düzeltilebilir veya restore edilebilir bir şeydir. İmajda etkili olan unsurların başında dış görünüş yer alır. Bireylerin başka bireyler nazarında iyi veya kötü karşılanmasında da dış görünüş önemlidir. 

Çünkü insanlar, karşılarındaki insanların içlerini okuyamaz ve onların ne düşündüğünü, neler hissettiğini bilemezler. Bundan dolayı dış görünüş, bu eksikliği tamamlayan bir unsurdur. Eksikleri bu şekilde tamamlayan dış görünüş, ön yargıyı da azaltır. 

Bir iş görüşmesine pejmürde bir şekilde gitmemiz, mülakatın sıkıntılı geçmesi, sizi değerlendirecek olan kişilerin dış görünüşünüze takılması demektir. Böyle bir mülakatta başarılı olma ihtimaliniz çok çok düşüktür. 

Halkla ilişkilerin de asıl amaçlarından biri budur. Halkla ilişkiler, kişinin kendi karakteri dışında her şeyi düzeltebilir fakat karaktere etki edemez. 

Dış görünüşü, ön yargı oluşturmayacak derecede yeniden dizayn ettiğinizde, kendinize olan güveniniz de o kadar artacaktır. Zira insanın başka insanlar tarafından nasıl algılandığı veya nasıl görüldüğü önemlidir. Karşınızdaki insanların sizin hakkınızda olumlu ve yapıcı şeyler hissettiğini bilmek, kişi için motivasyon kaynağıdır. 

Dış görünüşe önem verin, dış görünüşün sizin için olmasa da başka insanlar için önemli olduğunu bilin. Her ne kadar kendinizle barışık olsanız da bazen bu ruh halinin dışına çıkmak gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber