Sadakat Programı Örneği: Do it Denmark-Do it Forever

Bildiğiniz üzere Avrupa ülkeleri giderek yaşlanan bir nüfusa sahip. Yaşlanan nüfus ülkelerin demografik yapılanmalarında sorun oluşturan en önemli etkenlerin başında. Çoğu Avrupa ülkesi gibi Danimarka da bu sorundan şikayetçi. Bu sorunu çözmek isteyen Danimarka hükümeti geniş bir bütçeyle hazırlamış olduğu uygulamayı güzel bir mottoyla gerçekleştirdi: Do it Forever, Do it Denmark.

İlginizi Çekebilir:  Reklamların Olmazsa Olmazı: Reklam Çekicilikleri

Yaşlanan nüfusu engellemek amacıyla gençleri çocuk yapmaya teşvik eden bu uygulamaya göre Danimarka hükümeti gençleri egzotik seyahatlerle duyguları harekete geçirmeyi amaçlayarak onlara seyahat ödülleri veriyor. Gençlere verilen ‘Do it Forever’ ve ‘Do it Denmark’ gibi bir nevi sadakat kartları Türkiye’de müstehcen sayılabilecek bir içeriğe sahip ve oldukça sansasyonel. Türkiye’de uzun süredir yüksek sesle dile getirilen ‘Üç Çocuk Yapın’ çağrısının Danimarka versiyonu sayılabilecek bu sadakat programlarıyla Danimarka uzun vadede yaşlanan nüfusunu gençleştirmeyi amaçlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Halkın Nefretini Kazanmak
Ne şekilde uygulanacağına dair bir grafik

Öncelikle ülkenin gelişmişlik düzeyi, eğitim seviyesi gibi faktörler göz önüne alındığında Danimarka’nın bu uygulamada başarılı olması Türkiye’nin 3 Çocuk çağrısına oranla daha yüksektir. Sadakat programlarının hat safhada olduğu günümüzde böyle bir uygulamanın devlet eliyle desteklenmesi takdire şayandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz