Sağlıklı ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yatmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Uyku, insan metabolizması için en önemli şeylerin başında geliyor. Uyku sağlığının korunması için erken yatmak ve erken kalkmak önemli. Uykunun öncesinde yapılması gerekenler ise bir o kadar önemli. Rahat bir uyku çekmek için yapmanız gereken pek çok şey var. Peki yatmadan önce yapmanız gerekenler neler? Neleri yaparsanız uyku kalitesini artırırsınız? Tüm bu soruları sizler için derledik. Sağlıklı ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yatmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Dişlerinizi Fırçalamadan Uyumayın

Gün içerisinde yediğimiz ürünler, ağzımızda ve dişlerimizin arasında kalır ve bir süre sonra kokuya neden olur. Diş aralarına nüfuz eden bakteriler özellikle gece vakitlerinde daha çok üreme imkanı bulurlar ve bu iki kat daha fazla kötü koku demektir. Uyumadan önce dişlerinizi 1-2 dakika fırçalamakta fayda var.

Ayaklarınızı Yıkayın

Eğer duş almaya vaktiniz yoksa ayaklarınızı yıkayın. Gün içerisinde, ayaklarımız hava alma imkanı bulmaz ve bu hem kötü kokuya hem de kendimizi rahatsız hissetmemize neden olur. Yine yatmadan önce, ayaklarınızı birkaç dakika sabunla yıkmakta fayda var.

Süt İçin

İçerdiği laktik asit sayesinde, kasları gevşeterek insanı uyuma pozisyonuna getiren süt, yatmadan önce içildiği takdirde rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Laktik asit, yine aynı şekilde ayranda da olmasına rağmen, pişmemiş bir süt, ayrana göre daha işlevseldir.

Yatağınızı ya da Yastığınız Havalandırın

Uzun süre aynı yorgan veya yastıkta yatıyorsanız, ilk önce onları yıkamakla işe başlayın. Çamaşırları, güzel kokulu bir yumuşatıcı ile yıkayın. Bu yatağa girdiğinizde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yastıklarınız sürekli hava alsın. Basık bir koku, uyku kalitenizi düşürecektir.

Gecelikleriniz Olmadan Yatmayın

Eğer misafirlikte ya da bir arkadaşınızın evinde değilseniz, gece elbisenizle yatmaya özen gösterin. En az iki tane geceliğiniz olsun ve devirli olarak kullanın. Geceliğinizin olması, giydiğinizde sizi moda sokacak ve uykuya geçişi kolaylaştıracaktır. Gecelik alırken içeriğine dikkat edin. Polyester ve Poliamid gibi maddelerden yapılan gece elbiseleri, rahat ve kaliteli bir uyku almanızı zorlaştıracaktır.

Yatacağınız Alanın Etrafını Temizleyin

Sedanter bir yaşama şeklini öncelikle bırakmakta fayda var. Yatacağınız yerin etrafını iyice temizleyin. Ya da göze batmayacak derece temizlemek de faydalı olacaktır. Özellikle yemek yenilen yerde uyumak oldukça rahatsız edici bir durum. Yatacağınız yerdeki kağıt, karton ya da gereksiz ürünlerin tamamını kaldırın. Zira sabah en iyi başlangıç saati olduğundan, dünden kalan şeyleri görmemek kişiye kendini iyi hissettirecektir.

Başınızın Altına Telefon Koymayın

Ülkemiz gençlerinin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de gece yatarken yastığın altına telefon koymaktır. Kaliteli ve de sağlıklı bir uyku almak için yastığınızın altında telefon bulundurmayın. Alarm için gerekli bile olsa birkaç metre uzağa koymakta fayda var. Uykuya geçmeden hemen önce de telefonlarınızı uçak moduna almakta fayda var.

Odanıza Bir Kap Su Koyun

Özellikle kış aylarında pencerelerin açılamamasından dolayı, yatacağınız odada bir kap su bulundurmak çok çok faydalı olacaktır. Zira bir kap su, odayı kuru sıcak yapmayacak ve daima nemli tutacaktır. Aynı zamanda odada bir kap su bulundurmak, rahat nefes alıp vermenizi daha kolay bir hale getirecektir. Hafif nemli bir ortam uyku sağlıklı ve kalitesi için oldukça önemli.

 

Tüm bunları yaptıktan sonra, sabah kalktığınızda kendinizi daha dinç, daha enerjik ve daha mutlu hissedeceksiniz. Sabah kalktıktan sonra yapılması tavsiye edilen şeyleri de yapmışsanız tüm gün boyunca dinamik kalacaksınız. Uyku sağlığı ve uyku kalitesi, günün nasıl geçtiği ya da geçeceği hakkında bizlere ipucu verir. Her şeyin başı sağlık; sağlığın en önemli şartlarından biri de uyku.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber