Otomobil

Şahin Marş Dinamosu Nerede?

Marş dinamosu, aracınızın ilk hareketinin sağlanması amacıyla kullanılan otomobil parçasıdır. Kontak çevrildiğinde aracınızın marş dinamosu harekete geçerek aküden aldığı enerji ile aracın hareket etmesini sağlamaktadır. Standart araç parçaları arasında en fazla elektrik enerjisi tüketen parça marş dinamosudur. Aracın marşa basıldığında iç ışıklandırmasında ve farlarda olan kısıklıklar bu sebeple olmaktadır. Bu sebepten dolayı marş dinamosunun önerilen çalıştırılma süresi 10 saniye ile sınırlı tutulmaktadır. Eğer marş dinamosunu 10 saniyeden fazla çalıştırırsanız aracın içinde bulunan bütün enerjiyi kullanacak ve akünüzün bitmesine yol açacaktır. Marş dinamosunun yapımında genel olarak hafif malzemelerin kullanılmasının sebebi ise sadece aracın çalışmasını sağlamasıdır. Bu ise marş dinamosunun uzun süreli çalışmalarda dayanıklı olmamasına sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise araç hareket halindeyken marş dinamosunun kesinlikle ve kesinlikle harekete geçirilmemesi gerektiğidir. Eğer harekete geçirilirse aracın volan dişlileri zarar görecek ve maddi zararlar ile karşılaşacaksınız.

Motor Marş Basmıyor Sebepleri Nelerdir?

Aracınızın marşı basmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bu sebeple marş basmaması ile ilgili en çok bilinen sebepler aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Akü Ömrü Bitmiş Olabilir.

Aracınızın kontağını çevirdiğinizde hafif bir tık sesi duyuyorsanız fakat marş basmıyorsa muhtemelen akünüz tamamen bitmiş olabilir.

  • Alternatör Arızası Olabilir.

Alternatör adı verilen parça aracınız çalışırken akünüzün şarj edilmesi ile görevlidir. Kötü bir alternatör kullanımını aracınızın elektriksel sorunlar ile karşılaşmasından anlayabilirsiniz.

  • Yakıt Sistemi Sorunları Olabilir.

Motorunuz krank yapıyorsa muhtemelen aracınızın yakıt sistemi tıkanmıştır. Bu durumda marş basmaktadır fakat sürekli değil, bazı durumlarda aracınız çalışmayabilir.

  • Kontak Arızası Olabilir.

Kontak bölümü aracınızın marş dinamosunun çalışması için pilden enerji göndermektedir. Eğer bu bölge çalışmıyorsa marş dinamosu enerji sinyalini alamaz.

Marş Dinamosu Nerededir?

Şahin markalı eski araçlarda marş dinamosu genelde kaput bölgesinde akünün yan tarafında bulunmaktadır. Eğer aracınızın marş dinamosu ile ilgili bir sorunla karşılaşması durumunda marş dinamosunu bu bölgede bulabileceksiniz. Fakat aracınızın marş dinamosu ile ilgili sorunlarda direkt olarak bir oto elektrikçi ile görüşmenizde fayda var. Aksi takdirde konu ile ilgili bilginiz yoksa kendinize daha fazla maddi zararlar açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds