Biyografi

Samuel Huntington Kimdir?

Samuel Huntington kimdir, hangi alanlarda eser vermiştir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Samuel Huntington”dan söz edeceğiz.

Samuel Huntington Kimdir?

  • Siyaset bilimci
  • Yazar

Özellikle yazmış olduğu 1996 tarihli Medeniyetler Çatışması adlı teorisi ile geniş kitleler tarafından bilinen Samuel Huntington 18 Nisan 1927 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nda danışmanlık görevini de yapan Huntington, ölümünden önce Harvard Üniversitesi bünyesindeki John M. Olin Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

Medeniyetler Çatışması Teorisi

Amerikalı siyaset bilimci Samuel Huntington‘ın 1993 yılında Foreign Affairs isimli dergide yayınlanan ”Medeniyetler Çatışması mı?’ isimli makalesi, dünya siyasetinin artık devletlerden ziyade, ”insan toplumlarının en üst düzeyde meydana getirdikleri kültürel gruplar” olarak tanımlanan ”medeniyetler” arasındaki çatışmalarla şekilleneceğini iddia etmiştir.Huntington özellikle Çin liderliğindeki Konfüçyüs medeniyeti ile İslam medeniyeti arasında oluşması muhtemel bir ittifakın Batı medeniyetine karşı tehdit oluşturacağını ileri sürmüştür. Ayrıca iki medeniyetin coğrafi kesişim noktasında bulunan Rusya, Türkiye ve Meksika gibi ülkeleri ”bölünük ülkeler” (torn countries) olarak adlandırmış ve medeniyetler çatışmasını en çok bu ülkelerin etkileyeceğini söylemiştir.

Huntington’ın eseri Fukuyama’nın Tarihin Sonu tezine karşılık yazılmış ve kendisinden sonraki Büyük Satranç Tahtası Teorisini etkilemiştir.

Eserleri

  • The Soldier and the State: The Theory and Politics of Civil-Military Relations (1957).
  • The Common Defense: Strategic Programs in National Politics (1961).
  • Political Order in Changing Societies (1968).
  • American Politics: The Promise of Disharmony (1981).
  • The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century (1991).
  • The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order (1996).
  • Who Are We? The Challenges to America’s National Identity (2004).

Samuel Huntington ile İlgili Aramalar

Kullanıcılar, Huntington hakkında arama yaparken ayrıca şunları da aradı; samuel huntington kitapları, samuel huntington kimdir, samuel huntington ekşi, samuel huntington pdf, samuel p huntington nancy arkelyan, samuel huntington demokrasi dalgaları, samuel huntington üçüncü dalga, francis fukuyama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds