Biyografi

Zbigniew Kazimierz Brzezinski Kimdir?

Zbigniew Kazimierz Brzezinski kimdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada szilerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Büyü Satranç Tahtası Teorisi ile bilinen Zbigniew Kazimierz Brzezinski’den söz edeceğiz.

Zbigniew Kazimierz Brzezinski Kimdir?

 • Siyaset bilimci
 • Devlet adamı

28 Mart 1928 tarihinde Varşova’da dünyaya gelen Polonya asıllı Amerikalı siyasetçi ve devlet adamı Zbigniew Kazimierz Brzezinski, ismini günümüzde Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Brzezany kasabasından almıştır. Brzezinski’nin kökeni bu kasabaya dayanır.

Dünyanın sayılı strateji uzmanları arasında yer alan Zbigniew Kazimierz Brzezinski, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1977 ile 1981 yılları arasında Jimmy Carter’ın Ulusal Güvenlik Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Brzezinski, Medeniyetler Çatışması adlı eserin yazarı Samuel Huntington ile beraber çalışmış ve 43 sayfadan oluşan gizli bir bülten hazırlamıştır. Söz konusu bu bültende gelecek yönetimin 10 önemli dış ve ulusal güvenlik politikası açıklanmıştır.

Zbigniew Kazimierz Brzezinski, çalıştığı dönemlerde Madeleine Albright, Condolezza Rice gibi Amerikan siyasetinin önemli simaları haline gelecek iismler yetiştirmiştir.

Öte yandan, Ağustos 2007 tarihinde Barack Obama’nın başkan adaylığını desteklediğini açıklayan Zbigniew Kazimierz Brzezinski’yi Obama ”en seçkin düşünürlerimizden biri’ olarak tanımlamıştır.

Zbigniew Kazimierz Brzezinski’nin çalışmaları daha çok uluslararası düzen, ülkelerin siyasi düzenleri ve aralarındaki ilişkiler üzerinde yoğunlaşmıştır. Görüşleri daha çok klasik realizm ile ilişkilendirilir.

Ünlü stratejist ve Satranç Tahtası Teorisi’nin sahibi Zbigniew Kazimierz Brzezinski 26 Mayıs 2017 tarihinde ölmüştür.

Büyük Satranç Tahtası Teorisi

Eser genel hatlarıyla ABD egemenliğinden söz eder. Büyük Satranç Tahtası Teorisi, ABD’nin küresel liderliğinin devam edebilmesinin ancak Avrasya üzerindeki jeopolitik hakimiyetini sürdürmesiyle mümkün olacağını iddia etmiştir. Eserde jeopolitik devletler ve jeopolitik mihverler olmak üzere 10 devlet yer alır. Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden konumlarının önemsiz olmasından dolayı söz edilmemiştir.

Jepolotik Devletler

 • Fransa
 • Almanya
 • Rusya
 • Hindistan
 • Çin

Jepolitik Mihverler

 • Türkiye
 • İran
 • Azerbaycan
 • Ukrayna
 • Güney Kore

Eserin en dikkat çekici yanı 4 yıl önce 1993’te yayınlanan Medeniyetler Çatışması teorisinde olduğu gibi demokratik değerler açısından Avrupa bölgedeki diğer tüm devletlerden üstün görülmüş ve eserde Avrupa’dan ”demokratik köprü başı” olarak bahsedilmiştir

Zbigniew Brzezinski ile İlgili Aramalar

Brzezinski hakkında arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; zbigniew brzezinski kitapları, zbigniew brzezinski sözleri, zbigniew brzezinski emilie benes brzezinski, zbigniew brzezinski rockefeller, zbigniew brzezinski büyük satranç tahtası, zbigniew brzezinski kitapları pdf.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds