Upload Etmek Ne Demek?

Upload etmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”upload etmek” tabirinden söz edeceğiz.

Upload Etmek Ne Demek?

Yüklemek, herhangi bir dosyayı bilgisayar ya da telefon aracılığıyla dijital ortama kullanılabilir ve erişime açık olarak yüklemek anlamlarına gelir. Upload ederken veriler, karşı tarafa yüklenir ve bir başka kullanıcı yüklenilen ortamdan söz konusu dosyayı download eder. Bu iki kavram arasındaki temel fark budur. Upload yüklemek, download indirmektir.

  • Upload: Yüklemek
  • Download: İndirmek
İlginizi Çekebilir:  Mutenalaştırma Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Örneğin video platformu YouTube’a çektiği bir videoyu koyan YouTuber’ın yaptığı iş upload; YouTube’dan söz konusu videoyu indiren kişinin yaptığı iş ise ”download” etmektir.

Upload Etmek (bu kısım yorumdur)

Teknolojinin günümüz hayatında önemli bir hale gelmesi, bir hipodermik iğnenin vücuda temas edip vücutta hızla yayılması kadar çabucak gerçekleşti. Teknoloji, gerek köklü geçmişe sahip olan ülkeleri gerekse modern toplulukları radikal değişimlere uğratacak muazzam bir ivme yakaladı ve bu ivmenin hızından henüz bir azalma yok. Teknoloji, bir yandan yaşamımız değiştirirken bir yandan da dilimizde de birtakım değişimlere de neden oluyor. Bugün plaza Türkçesi adını verdiğimiz bu dil, sadece plazalarda değil sokak aralarında da kullanılan ve diğerlerinin duyduklarında şaşırıp kalmadıkları aksine daha da iyi anladıkları bir dil haline geldi. İnternet çağında ise durum çok daha farklı bir işleve sahip. Bugün ortalama bir sosyal medya kullanıcısı, diğer bir ülkenin sosyal medya kullanıcısı ile hemen hemen aynı dil üzerinde konuşuyor. Bunun bir kademe ilerisi aynı şeyleri düşünmek olacak. İşte bu işin ürkütücü yanı.

İlginizi Çekebilir:  Sarf Malzemesi Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara