Sprite’ın Arkadaşın Seninle Birlikte Olmak İstiyor Reklamı

Bugüne kadar yapılan reklamlar arasında belki de en çok ”her doğru her yerde söylenmez” dediğimiz reklam olan Sprite’ın ”arkadaşın seninle birlikte olmak istiyor” reklamı, bir dönem çokça tartışılmış ve eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Peki reklam nasıldı? İlk önce reklama göz atalım:

Ekşi Sözlük’te gördüğüm ”bir erkekle bir kadın gerçekten dost olabilir mi” başlığını hatırlatan bu reklam, gerçekten bir erkekle bir kadının dostluğunun ne kadar sahici olduğunu sorgulatıyor.

Sigmund Freud’un bilinçaltı kuramlarına atıflarda bulunan reklamda cinsellik oldukça ön planda ve izleyicinin bunu anlaması için ilginç detaylara yer verilmiş. Reklamın son saniyelerindeki erkeğin Sprite şişesinin etrafını yalaması cinselliğe bir atıf.

Daha önceki reklam eleştirisi ve reklam analizi yazılarımızda da belirttiğimiz gibi her reklam, bir çekicilik unsurunu kullanarak temel oluşturur. Bu reklamın temelinde de ”cinsellik” açık bir şekilde yer alıyor.

”Arkadaşın seninle birlikte olmak istiyor” cümlesindeki şoke etkisi ya da şaşırma durumu, reklamın bazı bölümlerinde nedenleriyle de anlatılmış. ”O senin ne giydiğinden çok ne giymediğinle ilgileniyor” kısmı ile de cinselliği ve temel gayeyi açıkça dile getiriyor.

Bundan yaklaşık 11 sene önce çekilen bu videonun bugün bu dönemde çekilmesinin mümkünü yok gibi. Oldukça cesur bir şekilde hazırlanan reklam, yayınlandığı dönemde de geniş yankı uyandırmıştı.

”Acıması gerçekler” başlığında verilen reklamın ana temasında yatan cinselliğin akademik bir boyutu olduğu ise videonun başında yer alan ”o dost görüntüsünün altında yıllardan beri beklemekte olan binlerce hormon var”.

”Sen onla her şeyi paylaşmaya hazırsın ama onun paylaşma anlayışı seninkinden biraz farklı” cümlesi ile biten reklamın sloganı da yine reklamın sonunda bir kez daha vurgulanıyor: Acımasız gerçekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.