Şanzıman Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Şanzıman ve motor aracın en önemli parçaları arasında başta gelir. Genelde motor yağını kontrol ederiz fakat şanzıman yağını fazla dikkate almayız. Manuel vitesli araçlar için bu doğrudur. Ancak otomatik şanzıman yağı kontrol edilmeli ve ne eksik ne fazla doldurulmalıdır. 

Otomatik Şanzıman Yağı Değişir mi?

Bazı araç kullanıcıları arasında geçen bir dedikodu olarak otomatik şanzıman yağının değişmediği, aracın kullanım ömrü boyunca devam ettirilebileceği konuşulur bu kesinlikle yanlıştır. Şanzıman yağı aşağıdaki durumlarda değiştirilmelidir;

  • Şanzıman yağı seviyesi azaldığında (ekleme),
  • Şanzıman yağı kalitesini yitirmeye başladığı ve yanık kokusu geldiğinde,
  • Her 100.000 km’de bir ağır bakımlarda.
İlginizi Çekebilir:  Clio Far Kolu Arızası Çözümü

Şanzıman Yağı Fazla Konulursa Ne Olur?

Şanzıman yağı eklenirken max seviyesi aşılıp fazla konulduğu zaman, yağda ısınma ve köpürme meydana geleceğinden şanzıman dişleri verimli çalışamaz. Onun için bu noktaya çok dikkat etmeli ve karter tapasını çıkrarak fazla yağ dikkatlice dökülmelidir. Şanzıman yağ kontol çubuğu olmayan kapalı şanzıman araçlarda bu seviyeyi servis uzmanı olmadan anlamak çok zordur.

İlginizi Çekebilir:  Araba Fanı Çok Sık Açıyor? Çözümü Nedir?

Şanzıman Yağı Az Olursa Ne Olur?

İki durumda da tehlikeli olan şey bu durumda iyice başınıza bela olabilir, hatta şanzımanı indirebilirsiniz. Dişliler gerektiği miktarda yağlanamayacağı için dişlilerde iyi ihtimalle çizik oluşur. Bu şekilde sürüşe devam ederseniz vuruntu hissi sonrası şanzımanı kırarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Far Yakıtı Etkiler mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara