Otomobil

Mercedes Airmatic İptali Nasıl Yapılır?

Birçok yerde airmatic teknolojisini duyuyoruz. Airmatic otomobilinizde ki süpansiyon seviye kontrolünü  sağlayan bir teknolojidir. Mercedes öncülüğünde geliştirilmiş olan bu teknoloji otomobil sürüş konforunu yükseltmektedir.  Yaklaşık 25 milimetrelik aralıklarla aşağı ve yukarı hareketleri sağlayan süspansiyon sistemi sürücü konforu sağlayarak araç içerisinde daha rahat olmanıza yardımcı olmaktadır.

İlk olarak Mercedes S Class araçlarında denenmiş ve çok fazla ilgi görmüştü. Günümüzde airmatic, teknolojisi geliştirilmeye devam etmekte ve sürücülerin yol performansını arttırıp ekstra güvenli sürüş konforu sağlamaktadır. Havalı süspansiyon olan airmatic, konsol panelinde bulunan düğmesine basarak aktif hale gelmektedir.

Airmatic Çalışma Şekli ve İptali

 Genel olarak airmatic özelliği yüksek ve engebeli arazilerde sürüş rahatlığını sağlamak için kullanılmaktadır. Daha düz yollarda ise aracı alçaltarak yola uygun bir sürüş performansı yaşamanızı sağlayabiliyor. Üstelik bu özellik sayesinde aracın zarar görmesini de engellemiş oluyorsunuz.  Bu uygulama birkaç markada daha gözlemlenebilmektedir.

 Airmatic teknolojisi ilk olarak 1998 yılında Mercedes tarafından tasarlanmıştır. Dilediğiniz zaman airmatic özelliğini iptal edip normal şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Araçlarımızın süspansiyon durumunu kontrol etmemize yardımcı olup yol durumuna göre aracı hareketlendirip yüksek ve alçak konumlara getirmeyi sağlamaktadır. Daha kolay yol tutuşu sağlamaktadır. Airmatic teknolojisi en çok engebeli ve zor koşullu yollar için harekete geçirilmektedir. İptalini de yine aynı şekilde butona basarak yapabilmektesiniz.

Hangi Araçlarda Airmatic Teknolojisi Bulunmaktadır?

Genelde lüks otomobillerde görülmekle beraber ilk olarak Mercedes, BMW, audi gibi diğer markalarda da tasarımı sağlanmış ve bu özellik eklenmiştir.  Şu anda sayılı araçlarda bulunsa da sağladığı konforlu ve güvenli sürüş özelliğinden dolayı şkerleyen zamanlarda tüm otomobillerde görebilme olasılığı yüksek duruyor. Bir dier airmatik sistemde fabia ve Wolkswagen araçlarında yer almaktadır.

Bu airmatik özelliği içerisinde genel koşullarının dışında hava sensörüde bulunmaktadır. Bu airmatic sensör aracın içindeki hava kalitesini ölçerek, duruma göre dışarıdan içeriye temiz hava aktarımı sağlayabilmektedir. Bu ekstra özellik sürücüler tarafından oldukça talep görmektedir.  Şimdilik bu markalarda yer bulan airmatic sistemi geliştirilmeye devam etmektedir. İlerleyen dönemlerde daha farklı konforları da beraberinde getirerek karşımıza çıkmak için çalışmalar yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds