Otomobil

Volant Ömrü Ne Kadar?

Evet başlıkta baskı balata takımının fotoğrafını görüyorsunuz. Bunun sebebi volant baskı balataya bağlı bir sistemdir. Söylediğimiz gibi volant arıza çıkardığında marş almamaya veya yolda bırakmaya sebebiyet verebileceğinden, üstelik değişimi çok masraflı olduğundan kısacak volant kaç km sonra değişir? ve volant ömrü ne kadar? Sorularına hızlı bir cevap vereceğiz.

Volant dişlisi araçların marka modeline göre değişik tipte olabileceğinden ömürleri de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin yaylı volant daha kısa ömürlü ilen diğer volant ömrü daha uzun süre oluyor.

Yine de yaklaşık bir rakam vermemiz mümkün. Volant dişlisi 90-100 bin kilometre arasında değişir. Yani yaklaşık olarak 7-8 baskı balata değişimden sonra volantın kontrol edilmesi önemlidir. Fakat periyodik ve ağır bakım sırasında triger kayışı gibi illa değişmesi gerekmez. Bundan dolayıdır ki boş yere yüksek oranlarda masraf ederek kendinizi yormanıza gerek yok.

  • Aracınızın volant dişlisinin olduğu kısımdan bir koku geliyor mu?
  • Şangırdama, zırıldama gibi bir ses duyuyor musunuz?
  • Baskı balata değişimi esnasında farkedecek derecede patlak, çatlak bir yer var mı?
  • Aracınız kaç kilometrede?

Volantın değişmesi gerekip gerekmediği bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile netleşecektir. Fakat bir de 250-300 bin kilometrede volantı hiç değişmemiş bir aracı ele alalım. Hareketli dişli olduğu için bir hayli yıpranmış olma ihtimali çok yüksek olan bu parçayı ağır bakım esnasında direkt değiştirmeniz artık şart olmuş demektir.

Bunun haricinde otomatik vites araçlarda nadiren değişen bazı ustaların şanzıman yağı değişmez diye iddaa ettiği konuda da aynı şekilde motor yağını kontrol eder gibi kaputu açtığınızda bulunan başka ufak bir çubuk ile kontrol ettiğinizde seviyesi normal ise bile vites geçişlerindeki vuruntu volant dişlisi nedeniyle değil de şanzıman yağından dolayı olabilir. Bu yağı da her 150 bin kilometrede bir değiştirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds