Kadro Derinliği Nedir? Futbolda Kadro Derinliği Ne Demek?

Kadro derinliği nedir? Futbolda kadro derinliği ne demek ve ne anlama geliyor? Futbolda en çok maruz kalınan kelimeler arasında yer alan “kadro derinliği”, spikerlerin de en sevdiği kavramlar arasında yer alıyor. Peki nedir bu kadro derinliği? 

Bir takımda as ve yedek oyuncular da dahil olmak üzere oyuna sürülecek oyuncu sayısı ve opsiyonlarının fazla olması kadro derinliği olarak kabul edilir. Bir takımda as ve yedek olmak üzere alternatif oyuncu sayısının fazla olması, kadro derinliğinin zengin olması anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse;

Real Madrid takımının orta sahasında şu anda oynayan isimler; Modriç, Asensio, Lucas Vasquez ve Kroos gibi top-class seviyede oyuncular var. Fakat oyuna sonradan dahil olup maçı çevirecek ya da oyuna yön verip kendisine verilen görevi yerine getirebilecek oyuncular da Real Madrid kadrosunda vardır. Örneğin oyun sıkıştığında İsco, oyuna dahil olup oyunun kilidini açabilir ya da Real Madrid’in defansif anlamda sıkıştığı anlarda ya da skoru koruması gerektiğinde Kovaçiç’i oyuna alıp taktiği bir futbolcu üzerinden belirleyebilir. 

Real Madrid örneğinde görüldüğü üzere kadro derinliği, oyuna sürülecek oyuncu sayısı ve zenginliğinin fazla olmasıdır. Mesela Fenerbahçe ya da Galatasaray’ı düşündüğümüzde oyuna sonradan girip oyunu değiştirecek bir futbolcu yoktur. Aynısı 2018/2019 sezonu çerçevesinde Beşiktaş için de geçerlidir. 

Kadro derinliği, sadece oyuncu sayısının fazla olması anlamına gelmez. Bu açıdan düşündüğümüzde Galatasaray’da sağ bek yedeklerinden biri de Tarık Çamdal’dır. Ancak Tarık Çamdal, sırf kadroda olduğu için Galatasaray’ın defasında kadro derinliği vardır demek doğru olmaz. 

Kadro derinliği, tam anlamıyla oyuna sonradan girip katkı sağlayacak oyuncuların olması anlamına gelir. Kadro derinliği, teknik direktörler için de hayati önem taşır. Olası bir sakatlık veya kart cezası gibi durumlarda alternatif bir oyuncunun var olması her zaman önemlidir. Örneğin Galatasaray’da Muslera’nın sakatlanması demek kaleci pozisyonunun Muslera iyileşene kadar boş olması demektir. 

Kadro derinliği, kadro planlaması yapılırken mutlaka teknik heyet tarafından yapılması gerekir. Zira kadro, her duruma göre farklılık gösterecek derinlikte olmalıdır. 

Örneğin Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı ele aldığımızda bu takımlar lig, kupa ve Avrupa maçlarını dahil ettiğimizde üç günde bir maç yapacak fikstüre sahiptir. Kadro derinliği çerçevesinde bu takımların kupada oynatacağı alternatif oyunculara ihtiyaçları vardır. Tabi bu her zaman planlandığı gibi olmaz. Yedek kadroyla sahaya çıkan takımlar istemediği sonuçlar alabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Pas Oyunu Nedir? Hangi Takımlar Pas Oyunu Oynar? Nasıl Oynanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara