Satış Danışmanlığı ile Çöpçülük Arasındaki Farklar

Mağazada çalışanların yakından bileceği bir meseleden bahsetmek istiyorum. Malumunuz olduğu üzere satış danışmanlığı, mağaza kapitalizminin en yoğun tezahür ettiği meslek biçimi. Mağazada çalışan diğer elemanlara göre satış danışmanı olmak, bir kademe daha zordur. Bir sürü insanla aynı anda muhatap olmak, onların isteklerini yerine getirmek gibi zahmetli ve ayrıca meşakkatli bir görev olan satış danışmanlığının farklı bir gözle baktığımızda çöpçülükten herhangi bir farkı olmadığını görürüz. Satış danışmanlığı ile çöpçülük arasındaki farkları biraz daha yakından ele alalım.

Özellikle perakende sektörünün lideri konumunda olan Koton, Defacto, LC Waikiki gibi şirketlerde çalışmak, her şeyden önce fiziki bir dirayet gerektirir. Fiziken güçlü değilseniz bu saydığım yerlerde satış danışmanı olmanız zordur.

Bu gibi yerlerde ise satış danışmanlığı olan göreviniz evrilerek çöpçülüğe dönüşebilir. Zira bazı günlerde mağaza, Eminönü pazarından hallice bir yer olabiliyor.

Kazaklar farklı yerlerde, kabinlerde elbiseler birikmiş dağ olmuş, aksesuarlar birbirine karışmış ve vaziyet akşam kapanışının 12’ye uzayacağıdır.

Bu anlarda aklınızdan şöyle bir şey geçer: Çöpçü müyüm?

Haklı olabilirsiniz zira, müşterilerin arkasını toplamaktan başka bir iş yapmıyorsunuz. Düşen askıları yerlerinden almak, elbiseleri reyonlarına koymak, kabinleri boşaltmak yanda kabin dağıtmak gerçekten de çöpçülükten çok da farkı olmayan bir durum.

Burada asıl amacımın çöpçüleri kötülemek ya da onları küçük düşürmek olmadığını ifade etmeliyim.

Çöpçülük ile satış danışmanlığı arasındaki farka geleceksek, zira tek bir fark var, iki meslek arasındaki temel fark aldıkları maaştır.

Satış danışmanı, en fazla asgari ücretin 200-300 yukarısını alır, yemek kartı da vardır. Fakat çöpçüler satış danışmanlarından daha fazla maaş alırlar. İşte satış danışmanlığı ve çöpçülük arasındaki fark budur.

Satış danışmanlığının zor bir iş olduğunu burada defalarca belirttik. Çalışma şartlarının ağırlığından, idari baskılardan ve müşteri egosundan başka pek çok olumsuz yönlerin olduğu satış danışmanlığı gerçekten de aklı başında olan insanların seçmeyeceği bir meslektir. Ha bu işi severek yapan var mıdır? Öncelikle onlardan özür diliyorum ama varsa da çok çok azdır.

Hani bir araştırma yapsalar, en çok hangi meslek grubunun mensupları mesleklerini sevmiyor diye eminim ki “satış danışmanlığı” zirveye oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.