Sözler

Do Ut Des Ne Demek?

Bir işin karşılıklı yapıldığını ifade eden ve pek çok disiplin altında kullanılan Latince “do ut des” kalıbı, Türkçeye birkaç farklı şekilde çevrilmiştir. Bunlar;&

1-) Veriyorum ki veresin
2-) Veriyorum, vermen için
3-) Veriyorum ki veresin
4-) Veresin diye veriyorum
5-) Ver ki vereyim

Yukarıdaki beş tanım Latince “do ut des” kalıbının Türkçeye alternatif olarak çevrilen farklı varyasyonlarıdır.

Do ut des Ne Demek?

Kalıp, yukarıda belirtildiği gibi karşılıklı bir ilişkinin işleyişin altın kuralı olduğunu ifade etmektedir. Bu, bir bakıma “pragmatist” ve aynı zamanda “materyalist” bir bakış açısıdır.

Alternatif olarak kavram, tarihte pek çok olayın bu felsefeye göre işlediğini ortaya çıkarmaktadır. Bir nevi nedensellik ilkesi olan “do ut des” felsefesine göre gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda dünya üzerindeki pek çok genel kabul görmüş disiplinler, kendi içsel mekanizmalarında bu felsefi görüşü beslemektedir.

Terimin doğuş kaynağı olarak Antik Yunan Devletleri zamanınındaki Politeist bakış açısı gösterilmektedir. Söz konusu dönemde, Tanrı ve birey arasındaki ilişkiyi açıklamak üzere ortaya çıkan bu görüş, Tanrı’lara neden ibadet edildiği gibi sorulara yanıt bulma kapsamında teskin edici bir anlama sahiptir.

Mesela Antik Yunan inancına göre hava olayları Tanrı’ların yeryüzündeki insanlara sinirlenmesi ile gerçekleşen bir olaydı. Aynı mit, Orta Asya Devletleri’nde de hakimdi. Bu kapsamda bireyin Tanrı’ları sinirlendirmemesi lazımdı ki Tanrı’lar insanları zor durumda bırakacak hava olayları ile sınamasındı.

Diğer Latince sözler için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds