Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım: 5 Ada Yunanistan’a Bırakıldı

Savunma Bakanlığı’nda görevli eski Genel Sekreter Yalım, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e verdiği resmi mektupta belirtilen sınırların 92 bin kilometrekarelik Türk kıta sahanlığı ve 5 Türk adasını Yunanistan’a bıraktığını iddia etti. 

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, uluslararası anlaşmalara göre Türkiye’ye ait 18 ada ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiğini belgeleriyle kanıtladı. Yalım, tartışma yaratan yeni iddialar ortaya attı. Yalım, “Dışişleri Bakanlığı’ndan büyük skandal” diyerek Bakanlığın 18 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler’e gönderdiği mektupta Lozan Antlaşması çerçevesinde Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adayı resmen Yunanistan’a terk ettiğini söyledi. Yalım şunları kaydetti: 

– Bu düzenleme ile arama çalışmaları yapan Amerikan Exxon Mobil ve Katar Petroleum şirketlerinin önü açıldı.

– Mektupta kıta sahanlığının güney sınırı Türkiye ve Mısır arasındaki orta hat olarak belirlenmiş. Hukuka göre güney sınırı hem bu hat hem de Türk-Libya Orta Hattı olmalı.

– Kıta sahanlığının 28 derece doğu boylamının batısındaki kısmının ilgili devletlerle belirleneceği belirtilmiş. Bu söylemlle Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia ve Dionisades adalarından kaynaklanan 5 boylamlık kıta sahanlığı hakkı Yunanistan’a bırakılmış.

Kaynak: Sözcü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: