Kelimeler

Savuşturmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı?

Savuşturmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”savuşturmak” kelimesinden söz edeceğiz.

Savuşturmak Ne Demek?

Birini yolcu etmek, uğurlamak, yolcu etmek anlamında geldiği gibi birini ya da bir düşünce veya fikri kafadan atmak, savmak, uzaklaştırmak anlamlarına da gelir. Örneğin gelen bir misafiri kapının önüne kadar uğurlamak için savuşturmak kelimesi kullanılabilir. Diğer yandan kötü bir fikri zihinden çıkarmak anlamında veya birini fiziki olarak uzaklaştırmak için de savuşturmak kelimesi kullanılabilir.

Cümle İçi Kullanımı

Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek, havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın hastalığın korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. yaşıyor olmak savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. Savaş bitmiştir.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel, Sayfa 9

kaynakça:

  • lugatim.com, savuşturmak, erişim tarihi: 17 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.