Saz ve Bağlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Halk arasında saz ve bağlama ismi aynı çalgı aleti için kullanılmaktadır. Bu çalgı aleti için iki isim kullanılması kimileri tarafından tarihsel süreci ile ilgili olduğu düşünülür. Yıllar boyunca özellikle yöresel geçmişin izlerini taşıyan bölgelerde bu çalgı saz olarak isimlendirilerek böyle alışagelmiştir. Saz kelimesi tamamen öz Türkçe ‘ye ait bir kelimedir. Bağlama kelimesi ise saza perde bağlanmaya başlanmasından sonra ortaya çıkmıştır. Tabi bu bir varsayım diyebiliriz.

Geçmiş zamanlarda bu çalgı aletinin gövdesinde ki kapak deri ve benzeri malzemeler yardımı ile yapılmaktaydı. Zaman içerisinde sazla kullanılmaya başlanan metal teller yüzünden kapağın değişmesi ve doğru sesi verebilmesi önemli bir hale geldi. En sonunda gövde kapağı deri ve benzeri malzemelerden artık ahşaptan yapılmaya başlandı. Kimilerine göre ise bu gövdede ki kapağın zaman içerisinde değişmesinin ardından saza bağlama denilmeye başlanmasının sebebidir.

İlginizi Çekebilir:  DEV Nota Arşivi

Fakat genel olarak baktığımızda birçok saz çeşidi vardır ve bağlama bu saz çeşitlerinden yalnızca bir tanesidir. Aynı zamanda uzun sap ve kısa sap bağlama çeşitleri de mevcuttur. Bazı yörelere göre bu çalgılardan yalnızca biri tercih edilir. Ülkemizde baktığımızda özellikle Türk Halk Müziği başta olmak üzere en yaygın kullanılan saz türü bağlamadır. Bağlamada toplamda 7 farklı tel bulunmaktadır. Bağlama ismi verilen bu müzik enstrümanını isterseniz elektronik kablolar sayesinde hoparlöre bağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Müzik Keyfini Doyasıya Yaşayın ve Hemen İndirin

Bağlama kır kökenli kır müziklerinden doğarak gelmiştir. Kullanımı diğer saz türlerine göre daha yaygındır. Genelde toplu müzik ortamlarında tercih edilmektedir. Bağlamanın 6 üyelik bir çalgı ailesi vardır. Bunlar;

  • Meydan sazı
  • Divan Sazı
  • Bağlama
  • Tambura
  • Bağlama curası
  • Tambura curası

Olarak bilinmekte ve ayrılmaktadır. Bu isimler genel olarak tel boyu üzerinden verilmiştir. Ortalama olarak tel boylarından bahsedecek olursak tamburanın telleri 38 ve 40 cm arasında değişmektedir. Meydan sazı ve divan sazı ise 50 ile 56 cm tel boyutlarına sahiptir. Bağlama ise 44 ve 46 cm arasında tellere sahiptir. Bağlama curası ve tambura curası ise oktav boyutuna sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  İçi Boşalan Türkü Kavramı

Uzun süredir kullanılmayan fakat son dönemlerde tekrar kullanılmaya başlanan kısa saplı bağlamalar vardır. Daha çok hem çalan hem söyleyen insanlar için rahat bir kullanıma sahiptir.

Saz ve bağlama arasındaki farka gelecek olursak saz telli çalgı gruplarının genel ismidir fakat bağlama bir saz türü olup kendince farklı tiplere sahip olan bir müzik enstrümanıdır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi