Scania ABS Arızası Ne Demek? Nasıl Çözülür?

ABS yani AntiLock Braking System frenleme sistemi üzerine geliştirilmiş ek bir düzenektir. Bu sayede frenleme yaptığımızda direksiyonun hâkimiyetini kaybetmeden kontrollü bir şekilde aracınızı durdurmuş olursunuz. Sistem ABS hız sensörlünden gelen bilgiyi fren balatalarına basınçlı bir şekilde göndererek devamlı fren yapmak yerine, bas-bırak sistemi üzerine tasarlanmıştır –ki bu da sizlere ani frenleme anında ayağınızın altında tepme hissiyatı oluşturur. Scania araçlarda abs arızası büyük bir risk midir? Neyden oluşur, nasıl giderilir?

İlginizi Çekebilir:  HGS Kara Liste Nedir?

Scania ABS arızasını gidermek

Sorun önemli olmakla birlikte, frenlemeye ek bir sistem olduğu için aracı yolda bırakmanızı gerektirecek kadar kritik bir yapıda değildir. ABS hatası aldığınız anda bile aracınız frenleme yapar, yolunuza devam edebilirsiniz. Yalnızca ABS sistemi devreye giremeyecektir –ki bu sizin aracınızın onarımı yaptırmanız için gideceğiniz en yakın noktaya taşımak için engel bir durum değildir.

Scania araçlarda ABS arızası genel olarak tekerlek hız sensöründeki arıza nedeni ile karşımıza çıkıyor. Sorunu giderebilmek için parçanın değişimi gerekli. Bunun dışında parçada bir sorun olmayıp fren diski ile arasındaki boşluk mesafe standartların dışında olabilir ki bu durumda parçayı değiştirmeden küçük bir ayarlama yaparak ABS hatasından kurtulmanız söz konusu olabilir. Çünkü ikisi arasındaki mesafe en fazla 0,7MM olmalı, üst değerlerde boşluk fazlalaşacağı ve sistem düzgün çalışmayacağı için ABS lambası yanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  BMW Yağ Lambası Sarı Yanıyor Çözümü Nedir?

Unutulmamalıdır ki özellikle ağır vasıtalarda fren sistemi maldan önce can güvenliğini tehdit eden çok önemli bir problemdir. Bu sebepten dolayı fren sistemlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmek ailenize sağ sağlim kavuşmanız demektir. Dünyada bir günde binlerce kişi trafik kazasında hayatını kaybettiğinden ve söz konusu ağır bir vasıta olduğundan tozlu mikrofon olarak ağır vasıta şoförlerine yolunuz açık, sisteminiz güvende olsun diyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Scania VIS Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara