Scania Adblue Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Adblue sistemi öncelikle otobüs, minibüs, kamyon gibi büyük araçlarla hayatımıza girse de günümüzde artık binek araçlarda da görmek mümkün. Bu kadar yaygınlaşan sistemi neden arıza veriyor, bu nu neden kullanmak zorundayız? Aklınızdaki tüm soruları yanıtlıyoruz.

Adblue’yi neden kullanıyoruz, arızası nedir?

Motorlu taşıt üretimi yapan firmalar bu üretimlerini belirli kriterler dâhilinde gerçekleştirirler. Ülkelerin kendilerinden istedikleri bazı parametreler bulunur, bunlara uymaması durumunda da satış yetkisi alamazlar. Bunlardan birisi de araçların dışarıya atmış olduğu yanmış gaz oranı. Çevreni kirlenmemesi adına bu değeri oldukça minimize etmelerini beklerler. Üreticiler de partikül filtresi vs.. derken son sistem olarak Adblue’yi geliştirdi. Bu sayede yanmış gaz azot buharına dönüştürülerek eritiliyor ve yanmış gaz oranı düşürülüyor. Bu avantajın yanında farklı dezavantajları da yok değil.

İlginizi Çekebilir:  Araç Satış Noter Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar Oldu

Adblue yakıtla karıştırılarak kullanılır. Ortalama 1000 Litre yakıt için 40 litre adblue kullanılır. Eğer adblue kullanmadan yalnızca yakıt kullanırsanız Scania aracınızın katalizörü belirli bir süre sonra tıkanacaktır. Bu tıkanıklık clip cihazı ile açılabildiği gibi, aracınızı yüksek devirde belirli bir süre kullanım yöntemi ile de temizleyebilirsiniz. Bu işlemleri uzun süre yapmadan kullanmaya devam etmeniz durumunda aracınız kendini korumaya alır ve çalışmaz. Bu sistemi devreden çıkaran Adblue Emulator gibi dönüştücüler de tercih edilebiliyor. Bunun kararı ise tamamen sizlere kalmış.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Doblo Akü Lambası Yanıyor Çözümü

Dünya üzerinde en çok kullanılan ağır vasıta markalarından olan Scania ise bu teknolojiyi ilk kullanan firmalardan biri. Çoğunlukla arıza çıkarmadan yolunuza devam etmenize yardımcı olsa da başınıza bu konuyla ilgili bir aksilik geldiğinde yazımıza yorum yaparak da destek alabilirsiniz. Websitemizde ağır vasıta araçların arızaları ile alakalı binlerce makale bulunmaktadır. Bir problemle karşılaştığınızda sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  p0380 Arıza Kodu Fiat Doblo Ne Demek?

İlgili Diğer Yazılar:

Axor PMS Arızası Nedir?

Scania ABS Arızası Ne Demek? Nasıl Çözülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi