Eğitim

YÖKDİL YDS Yerine Geçer mi?

YÖKDİL, YDS yerine kullanılabilir mi? YÖKDİL, YDS yerine geçer mi? Daha önceki yazılarımızda çeşitli güncel meselelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca YÖKDİL’in YDS yerine geçip geçmediğinden söz edeceğiz.

YÖKDİL, YDS Yerine Geçer mi?

Akademik kariyer basamağının ilk aşaması olan yüksek lisansta bazı kurumlar YDS, bazı kurumlar da YÖKDİL kabul etmektedir. Üniversitelerin hangi sınavda alınan puanın geçerli olduğunu ise başvuru klavuzu ve başvuru kabul şartlarında açıkça belirtmek zorundadır.

Yüksek lisans yapmak isteyen adaylar, yabancı dil sınavı ile alan kurumlar özelinde bu sınavlardan geçerli not almaları gerekir. Örneğin Marmara Üniversitesi yabancı dil puanı için 40 isterken İstanbul Üniversitesi ise 50 puan istemektedir. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi ise sadece TOEFL ile öğrenci almaktadır.

Kısaca YÖKDİL, her zaman YDS yerine geçmez. Ancak Anadolu’daki pek çok üniversite YÖKDİL’den öğrenci alabilir. YDS daha geniş kapsamlı bir sınavken YÖKDİL daha kısıtlı bir alandadır.

YÖKDİL’in YÖK Bünyesine Alınması Süreci Nasıl Etkileyecek?

2017 yılında Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ilk YÖKDİL sınavına 93 bin aday başvuru yapmıştı. İlerleyen süreçte katılım sayısı artan YÖKDİL, son olarak 6. sınavını 10 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirmiştir. Daha sonra ise YÖK tarafından yapılan değişiklikle YÖKDİL sınavı bundan böyle ÖSYM tarafından düzenlenecek.

YÖKDİL’den Tazminat Hakkı Doğacak mı?

YÖKDİL’in YÖK bünyesine dahil edilmesinin ardından akıllara YDS’de alınan tazminat hakkının YÖKDİL’de de alınıp alınmayacağı sorusu geldi. Ancak 375 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin 2. maddesine göre kamu personelinin yabancı dil tazminatı hakkı yalnızca YDS sonuçlarına göre verilebiliyor. Yani YÖKDİL’in YDS bünyesine geçmesi, adaylara YÖKDİL’den dil tazminatı alma hakkını doğurmamıştır.

Anahtar Kelimeler

Memurlukta yökdil geçer mi, memurlar yökdilden tazminat alabilir mi, yökdil yds yerine kullanılır mı, hangi üniversiteler yökdil kabul etmiyor,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.