Sessiz Avcılar: Baykuşlar

Hayat, çoğumuz için sabahın ilk saatleri ile başlar ve akşam olunca biter. Gece çalışanlar için de bu durum farklılık gösterebilir. Gündüz, insanların okuluna ya da işine gittiği, gezip dolaştığı bir dilimdir. Gece ise ekseriyetle uyku ihtiyacının karşılandığı ve gündüzün yorgunluğunu üzerimizden atmak için yorucu faaliyetlerden uzak durduğumuz bir gün dilimidir. Biz insanlar için durum böyle fakat bazı hayvanlar içinse gece, biyolojik olarak tüm hayatını oluşturuyor. Örneğin baykuşlar.

Tıpkı baykuşlar gibi bazı hayvanların gece avlanmasında bir çok sebep vardır. Örneğin aşırı kuraklıkların yaşandığı, su sıkıntısının bolca çekildiği iklimlerde hayvanlar genellikle geceleyin avlanmayı tercih ederler. Çünkü su ihtiyacı güneşin altında daha belirgin bir ihtiyaç haline gelir. Baykuş ve yarasa gibi hayvanların ava gece çıkmasında bir diğer faktör daha vardır: Avcılar. Baykuşlar gündüz eğer avlanmaya kalkışırlarsa av olma ihtimalini artırırlar. Fakat şöyle de bir gerçek var ki baykuşları avlayan hayvanlar da daha çok gece avlanmayı severler.

İlginizi Çekebilir:  Deve İsimleri

Gece avlanmak için yaratılmış olan hayvanların ortak birçok özellikleri vardır. Mükemmel bir koku alma, kilometrelerce uzaktaki bir sesi algılama ve keskin bir göze sahip olma yetenekleri gece avlanan hayvanların ortak özelliklerindendir. Diğer hayvanlar gibi baykuşlar da hayatta kalmak için bazı yeteneklerini ön plana çıkarması gerekir. Aslanın nasıl ki güçlü pençesi, çitanın hızlı koşma özelliği varsa baykuşların da böyle özellikleri vardır.

İlginizi Çekebilir:  Kediler Uykusunda Neden Miyavlar?
Hassas Gözler

Bir baykuş gördüğünüzde muhtemelen ilk gözünüze çarpan özelliği kocaman gözleridir. Ve baykuşların gözleri, ender rastlanan bir özelliğe sahip; gözleri göz yuvalarına sabittir. Buna rağmen kafalarını neredeyse 270 derece döndürebilirler. Bu sayede etrafında olup biten ne varsa anında görürler. Aynı zamanda baykuşların gözlerinde “dünyayı morumsu bir ışıkta görme” özelliği bulunur. Bu özellikleri onlara en ufak bir parıltı ya da ışık kaynağını anında fark ederler.

İlginizi Çekebilir:  Kolonya Köpeğe Zarar Verir mi?
Sert Bakışlar ve Muazzam Kulaklar

Sadece görme yeteneği değil aynı zamanda işitme kabiliyeti de üst düzey olan baykuşların kulakları, en ufak bir sesi dahi ayırt edebilirler. Hatta şöyle ki baykuşlar karanlık bir odada kanat çırpan bir sineği avlayabilirler. Aynı zamanda zifiri karanlıkta dahi avlarının yerini tespit edebilirler. Ve son olarak, baykuşlar avlanırken muazzam bir sessizlik içinde avlarını yakalayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi