Sigarayı Bırakmanın Yararları

Sigarının zararlarından pek çok kez bahsedildi, yazıldı çizildi. Fakat “tüm dünya bıraktı bi biz bırakamadık.” Sigaranın zararları konusunda her ne kadar bilinçlendirme çalışmaları yapılsa da tiryakiler için bunun hiçbir önemi yok. Ta ki hastane yolu gözükünceye kadar. Malum, sigara sağlığa zararlıdır. Aksini iddia etmek de hem sakıncalı hem de mantığa aykırıdır. Daha önceki yazılarımızda sigara içenlerin kendilerin ve söyledikleri yalanlardan ve sigarayı bırakma alternatif ve yöntemlerinden bahsetmiştik. Bu seferki yazımızda da sigaraya bırakmanın yararlarından maddeler halinde bahsedeceğiz.

Yaşam Kalitenizi Artırır

Yaşam kalitesini artıran en önemli unsurlardan birisi de hiç şüphesiz sigarayı bırakmak. Sigarayı bıraktıktan sonraki yaşamınızın sigara içerkenki hayatınızdan daha kaliteli olduğunu hissedeceksiniz. Sigaranın sizi kölesi yaptığı, sigara tiryakisi olduğunuz döneme nefretle bakacaksınız. Zira sigaranın gerek kazandırdığı alışkanlıklar gerekse birtakım getiri ve götürüleri sizi yaşamdan soğumanıza birer sebeptir.

Sağlıklı Bir Yaşam Sunar

Sigaranın verdiği zararlar, hükmü müspet araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Akciğer kanserinden tutun kalp yetmezliğine, cilt kanserinden solunum yetmezliğine kadar pek çok hastalığın temel sebebi sigara.

Merdiven çıkarken, halı saha maçı yaparken, birkaç koşar adım attığınızda nefes nefese kaldığınızı hisseder ama yine de sigarayı bırakmak istemezsiniz. Fakat sigarayı bırakmak size bu gibi konularda, gündelik yaşamda büyük rahatlıklar sunar. Sigara en azından gündelik yaşamdaki ufacık sağlık problemlerini tetikleyen büyük bir risk.

Ekonomik Anlamda Rahatlatır

Ekonomik anlamda sigarayı bırakmanın faydası elbette inkar edilemez bir gerçektir. Sigara içenler için bu her ne kadar önemsiz bir parametre olsa da sigara içmenin ekonomik götürüsü elbette çok. Şu anda en ucuz sigaranın 10 TL olduğunu hesapladığımızda her gün bir paket sigara içen bireyin aylık masrafı 300 TL. İki paket içtiğini düşündüğümüzde bu oran 600 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ve günde iki paket sigara içen birinin pahalı bir sigara markasını içtiğini (13,5 TL) düşündüğümüzde 13,5*2*30=810 TL. Bu oran yeni yapılan (2018) asgari zammının yaklaşık olarak yarısı. Ve sigara içen bireylerin aylık masrafı neredeyse bu şekilde.

Yemeklerden Aldığınız Tat Artar

Sigara içenlerde en çok görülen eksikliklerden biri de yemeklerden alınan tadın azalması. Zira sigara, dildeki tat alma duyusunu zamanla öldürerek meyve ve sebzelerden alınan tadı engeller ve damak zevkini bitirir. Sigara içenlerin sağlıklı bir yaşamla özdeşleşmemesinin temel nedeni de budur. Zira hiçbir şeyin tadı olmayınca yediğinin de bir önemi kalmıyor.

Sigarayı bırakmanın yararlarından maddeler halinde kısaca bahsettikten sonra sigaranın gerçekten baş belası olduğunu ifade etmekte de fayda görüyorum. Zira sigara, her şeyden kısmak hiçbir şeyi tam yaşayamamak anlamına gelir ki bu da eksik bir yaşam anlamına gelir.

Ha bir de sigara içmek için donmak zorunda kalmaktan da kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: