Teknoloji

WhatsApp Nasıl ve Nereden Para Kazanıyor?

WhatsApp nasıl para kazanıyor? Neredeyse artık herkesin cep telefonlarında tartışmasız en gerekli uygulama olan WhatsApp nasıl para kazanıyor? Zira eskiden yıllığı 1 Dolar olan WhatsApp, Facebook tarafından satın alınmasından sonra tamamen ücretsiz bir program haline geldi. İnternet erişiminin olduğu her yerde ve her cihazda neredeyse WhatsApp yüklü. Peki WhatsApp nereden para kazanıyor?

Öncelikle hiçbir reklam, premium üyelik ya da eklenti için özel bir para, ücret ve kullanım bedeli istemeyen WhatsApp, marka sponsorlukları ve diğer anlaşmalardan da para kazanmıyor. Peki para kaynağı neresi? Oldukça basit bir para kazanma yöntemi olan WhatsApp, özetle “bilgi paradır” mantığından para kazanıyor?

Örneğin WhatsApp üzerinden bir arkadaşınıza veya herhangi birine mesaj attığınızda, WhatsApp bunu bir bilgi olarak kullanıyor ve bu bilgiyi üçüncü kişilere, markalara satıyor.

Mesela WhatsApp üzerinden arkadaşınıza “pizza” içeren bir mesaj attığınızda, önünüze çıkan Google reklamları genellikle pizza ile alakalı oluyor. Bu değerlendirmede lokasyon önemli. Bulunan lokasyona göre reklamlar da farklılık gösterebiliyor.

Ya da WhatsApp üzerinden arkadaşınıza “bilgisayar” ve “almak” kelimelerini içeren bir mesaj attıktan sonra internette “Vatan Computer” ya da “Teknosa” reklamını görebilirsiniz.

Elbette ki ya da öyle umuyoruz ki WhatsApp gizliliğe büyük önem veriyor. Kişi adı gizlenerek kişiye özel reklam sunuyor. Bu tip reklamların karşınıza çıkmasını engellemek için AdBlock uygulamasını indirebilir ve böylece Google reklamlarını görmeyebilirsiniz.

Özetle WhatsApp’ın para kazanma biçimi bu şekilde. Aksi takdirde bir uygulamanın para kazanma şekli en fazla üçtür.

1-) Özel Reklam
2-) Google Reklamları
3-) Tanıtım Yazısı

Bu üç alternatif dışında bir uygulama ya da web sitesinin para kazanma şansı yoktur. WhatsApp ise bu alternatif yolların dışında “bilgi satarak” para kazanıyor.

WhatsApp Business adlı bir özellik getireceği konuşulan WhatsApp’ın şimdilik para kazandığı tek nokta burası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds