Eğitim

Üçüncü Sanayi Devrimi Nedir?

Sanayinin gelişim aşamaları toplamda üç tanedir. Bunlar;

-) Birinci Sanayi Devrimi (1760-1830)
-) İkinci Sanayi Devrimi (1875-1914)
-) Üçüncü Sanayi Devrimi (1950’lerden günümüze)

Sanayi Devrimi’nin gelişim aşamalarının sonuncusu ve en önemlisi Üçüncü Sanayi Devrimi’dir. Üçüncü Sanayi Devrimi için pek çok kaynakta 1950 yılı gösterilmektedir. Her ne kadar “Endüstri 4.0” olarak günümüz endüstrisi referans olarak gösterilse de “Endüstri 4.0” bir gelişim aşaması değil bir daldır. Bu yazımızda Üçüncü Sanayi Devrimi’nden, devrimin özelliklerinden ve neleri kapsadığından bahsedeceğiz. İşte kısaca Üçüncü Sanayi Devrimi.

Temel anlamda 20. yüzyılın ortalarından itibaren yayılan ve gerçekleşen Üçüncü Sanayi Devrimi, esasen sanayinin günümüzde ulaştığı noktayı ve sanayinin mevcut gücünü de gözler önüne sermektedir. Günümüzün toplumsal, kültürel, ekonomik, sosyal, siyasal ve askeri bakış açıları çeşitlilik gösteren ve değişebilen bir yapıda olduğu gibi Sanayi de kendi içinde barındırdığı teknoloji gibi olgular ile sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir.

Sanayi Kavramı, artık tek yönlü değerlendirilemeyecek büyüklükte bir kavram haline gelmiştir. Sanayi artık, bambaşka teknik özellikler ve mekansal görünümler kazanmıştır.

Kullanılan enerji kaynakları oldukça fazla çeşitlilik göstermeye başlamış, pazarlar ve pazar payları genişlemiş, özelleşmiş ve globalleşmiş bir profil çizen Üçüncü Sanayi Devrimi’nden insana duyulan ihtiyaç giderek azalmış ve artık insanların yerini alabilecek robotlar üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanında sürekli gelişen ve değişen teknolojiyi kullanabilecek yetenekli ve bilgili, nitelikli işgücüne talep artmıştır.

Sanayinin günümüzde geldiği en son noktayı anlatabilmek için en ideal örnek, Sanayi Devrimi’ni başlatan makinelerin yapımını mümkün kılan Demir-Çelik Sanayisi ile günümüzün en önemli Sanayi kollarından biri olan yüksek teknoloji sanayilerinin yakın geçmişine bakmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds