Kelimeler

Sinameki Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Sinameki nedir, ne demek ve ne anlama geliyor, sinemaki kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden ve bu kelimelerin cümle içi kullanımından, kökeninden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “sinameki” kelimesinden söz edeceğiz. 

Sinameki Nedir? 

Zayıflama amaçlı kullanılan ve sindirim sistemine faydası bulunan bir ottur. Günde belirli bir oranda kullanılması durumunda zayıflatıcı etkisi vardır. Zaman zaman da ishale dönüşebilir ve bağırsak ve böbreklere zarar verebilir. Aynı zamanda dökülen saçlar için tedavi amaçlı da kullanılabilir. 

Kelimenin bir başka anlamı ise “bir işe yaramayan”, “faydasız” ve “etkisiz” olarak verilebilir. Türkçede bu anlamı ile de kullanılır. Halk dilinde ise “sevimsiz”, “uyuz” ve “mızmız” tipler için de bu kelime kullanılmaktadır. 

Türkçede unutulan kelimeler arasında yer alan bu kelime, NTVSpor ekranlarında yayınlanan Kırmızı Çizgi isimli programda Serdar Ali Çelikler tarafından faydasız ve skora herhangi bir etkisi olmayan futbolcular için kullanılmış ve daha sonra popüler olmaya başlamıştır. Kelime, Serdar Ali Çelikler’in kullanımından sonra bir YouTube kanalı aracılığıyla da popülaritesini artırmıştır. 

Futbolda özellikle bal yapmayan arı olarak tabir edilen, dikine oynamayıp sürekli yan pas veren, skora katkı vermekte zorlanan, kifayetsiz muhterisler için birebir uyan bu kelime, bazı futbolcularla da özdeşleşmiştir. NTVSpor ekibine göre bu tanıma en çok uyan futbolcu Fenerbahçe’de bir dönem forma giyen Maldonado. Daha sonraki programlarda yılın sinamekisini seçen Kırmızı Çizgi ekibi Volkan Şen isminde karar kılmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.