Konjonktür Ne Demek?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan ve neredeyse her siyasi televizyon programında telaffuzu geçen konjonktür kelimesi, artık gerçekten gına getirdi. Sıkça kullanılan ve karşımıza çıkan bu kelimenin anlamı nedir? Zira, bundan önce de bundan sonra da konjonktür kelimesini sıklıkla duymaya devam edeceğiz. Konjonktürel ne demek? Konjonktür ne demek? Cümle içinde kullanımı nedir? Türkçeye hangi dilden geçmiştir? Kökeni nedir? Tüm yönleriyle konjonktür kelimesi. 

Konjonktür Ne Demek? 

Konjonktür kelimesi en basit tabirle belirli bir zaman diliminde meydana gelen siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve askeri gelişmeler sonucu oluşan ve döneme damga vuran birtakım olayların geneline geneline verilen isimdir. 

Konjonktür kelimesinin eş anlamlısı, topludurumdur. —> Topludurum

İlginizi Çekebilir:  TEOG Kaldırılacak mı? Erdoğan'ın TEOG Hakkındaki Sözleri

Konjonktür kelimesi daha çok ekonomi bilimi ve ekonomi dalıyla alakalı olsa da günümüzde pek çok alanda kullanımı yaygındır. 

Konjonktür kelimesinin bir diğer anlamı ise, ekonomik, sosyal ve politik alanlarda istatistiklerden ve nesnel verilerden yararlanarak geleceğe dair öngörüde ve tahminde bulunmaktır. 

Konjonktür Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Konjonktür kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Orijini Fransızcadır. 

Konjonktür Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir? 

Çünkü kadınlar, konjonktür denilen belirsiz düşmanım tehditlerine aldırmadan, sadece kalplerinde yanan cılız bir ışığın peşine düşebilecek kadar cesurdurlar. Çünkü kadınlar iktidar denilen vahşi hayvanın ağzından saçılan şantajlara, boyun eğmeyecek kadar cüretkardır, aşkın kıyısında bekledikleri anlarda.

İlginizi Çekebilir:  Birce Akalay'ın İhsan Şenocak Twiti

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 87 – Profil Kitap)

Bize de biraz ruh takviyesi yap o zaman. Dostoyevski’nin ruhunu gönder, bir de Rusça çevirmen. Ondan evvel kıyameti koparırsan eğer uluslararası konjonktür açısından büyük haksızlık olur.

Deliduman, Emrah Serbes

İlginizi Çekebilir:  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Tüm Ada AB’ye Aittir

Rothschild ailesinin serveti 1940 yılında dünyadaki ekonomik depresyon ve piyasalarda yüksek konjonktür yaratacak düzeydedir. Bu güçlü aile, borsaları düşürüp hisseleri düşük fiyatlardan toplamakta ve daha sonra astronomik fiyatlarla satmaktadır. Bu ahlaksız uygulamalar sayesinde Yahudi ırkı dünya servetinin çoğunu ele geçirmiş durumdadır.

Rothschild Para İmparatorluğu, George Armstrong (Sayfa 45)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara