Sağlık

Sırt Ağrısı Olanlar Nasıl Yatmalı?

Sırt ağrısı günü geçirmeyi zorlaştırabilir, ancak iyi bir gece uykusu çekmeyi daha da zorlaştırabilir. Uyumak için rahat bir pozisyon bulmak zor olabilir. Hatta acı çekmeden yatağa girip çıkamayabilirsiniz.

Ancak iyi uyku sağlığınız için çok önemlidir ve genel refahınızın önemli bir parçasıdır. Araştırmalar, yaşam kalitelerini çok iyi veya mükemmel olarak değerlendiren Amerikalıların, sağlıklarını ve yaşam kalitelerini daha kötü olarak değerlendirenlere göre ortalama 18 ila 23 dakika daha uzun uyuduklarını buldu.

Sırt ağrısı nedeniyle yeterince gözlerinizi kapatamıyorsanız, uyumayı biraz daha kolaylaştırabilecek bu ipuçlarını deneyin.

  1. Doğru pozisyonu bulun.
    Bazı uyku pozisyonları sırt ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, bu nedenle sizin için en rahat olanı bulun. Ekstra destek için bacaklarınızın arasına veya altına bir yastık koyarak uyumayı deneyin.

Yan yatıyorsanız, yastığı dizlerinizin arasına koyun ve hafifçe göğsünüze doğru çekin. Sırt üstü uyumayı seviyorsanız, dizlerinizin altındaki yastığı deneyin ya da küçük bir havluyu sarın ve sırtınızın küçük kısmının altına yerleştirin.

Karnınızın üzerinde uyumaktan kaçının çünkü bu sırtınıza çok fazla yük bindirir. Uyuyabileceğiniz tek pozisyon buysa, sırtınızdaki baskının bir kısmını almak için karnınızın altına bir yastık koyun.

  1. İyi bir yatak alın.
    İhtiyacınız olan yatak tipi vücut tipinize bağlıdır. Kalçalarınız belinizden daha genişse yumuşak bir yatak iyi olabilir çünkü siz uyurken omurganızın düz kalmasını sağlar. Kalçalarınız ve beliniz zaten düz duruyorsa, daha sert bir yatak size daha fazla destek vereceği için daha iyi hissettirebilir.

Doktorlar her zaman sert şilteleri tavsiye ederdi, ancak araştırmalar bel ağrısı olan kişilerin diğer türlere kıyasla çok sert şiltelerde daha kötü uyuduklarını göstermiştir. Ancak yumuşak yataklar da sorunlara neden olabilir. Çok derine batabilirsiniz ve eklemleriniz bükülebilir ve size daha fazla acı verebilir.

Hangisinin daha iyi hissettirdiğini görmek için arkadaşlarınızın evinde veya otellerde farklı türde şiltelerde uyumayı deneyin. Daha sert bir yatağın yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, yatağınızla yay arasına bir kontrplak koyun veya ekstra desteğin ağrınızda bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için yatağınız yerdeyken birkaç gece deneyin.

  1. Yatağa dikkatlice girip çıkın.
    Kulağa bariz gelebilir, ancak yatağa girip çıkarken çok dikkatli olun. Belinizden öne doğru eğilmek veya hızlı ve ani hareketler yapmak sırt ağrınızın artmasına neden olabilir.

Acele etmeyin ve bir tarafa dönün ve yukarı itmek için kollarınızı kullanın. Daha sonra yavaşça ayağa kalkmak için bacaklarınızı yataktan sallayabilirsiniz. Geceleri yatma zamanı geldiğinde hareketleri tersine çevirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.