Sırt Ağrısı Doğum Belirtisi mi?

Alt sırttaki ağrı hamilelik sırasında başka semptomlarla ortaya çıktığında, bu bir doğum belirtisi olabilir. Bel ağrısı, kasılmalarla daha yoğun hale gelme eğilimindedir ve hafiflediğinde kaybolmaz.

Hamile bir kişi sırt ağrısı çekiyorsa ve doğum yapıp yapmadığından emin değilse, diğer belirti ve semptomlara bakabilir. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), su kırılması ve bebeğin pelvise daha aşağı düşmesi hissini içerdiğini ve bunun bir kişiyi “daha ​​hafif” hissettirebileceğini söylüyor.

Bu makale, doğum eyleminin başlangıcına işaret edebilecek sırt ağrısı türünü ve ağrının nasıl azaltılacağını tartışmaktadır. Ayrıca hastaneye ne zaman gidileceğini de açıklar.

Neden hamilelik ve doğum sırasında ortaya çıkar?
ACOG’a göre, aşağıdaki faktörler hamilelik sırasında sırt ağrısına katkıda bulunabilir:

Hormonlar: Pelvik bağları doğum için hazırlayan bazı hormonlar, pelvisi dengesiz hale getirerek sırt ağrısına neden olabilir.
Artan vücut ağırlığı: Ekstra ağırlık, bir kişi ayağa kalktığında omurgaya daha fazla baskı uygular.
Genişleyen rahim: Rahim ve fetüs genişledikçe, kişinin ağırlık merkezi değişir, karın kasları zayıflar ve sırta daha fazla yük biner.
Sırt ağrısı hamilelik boyunca ortaya çıkabilir. Araştırmalar, doğum sırasında sürekli ve şiddetli sırt ağrısının insanların yaklaşık %33’ünü etkileyeceğini öne sürüyor.

İlginizi Çekebilir:  Gastrit Ateş Yapar mı?

Sırt ağrısı nasıl bir duygu?
Doğum sırasında, kasılmalar sırasında sırt ağrısı genellikle şiddetli ve keskindir. Diğer ağrılardan farklı olarak, kasılmalar arasında mutlaka azalmaz. Bu nedenle, bel ağrısı tüm doğum süreci boyunca sürekli bir rahatsızlık kaynağı olabilir.

ACOG, yoğun sırt ağrısı yaşayan bir kişinin, obstetrik bakım sağlayıcısı ile ağrı kesici hakkında konuşmasını önermektedir.

Doğum ağrısının nedenleri;
Doğum sırasında, sırt ağrısının en yaygın kaynağı, bebeğin başı aşağı ve öne baktığında meydana gelen, bebeğin başının alt sırtına baskı yapmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Bademcik Nedir? Bademcik İltihabı Nasıl Olur?

Skolyoz ve abartılı geri dönüş veya lordoz gibi altta yatan bazı sağlık koşulları da doğum sırasında bel ağrısına neden olabilir.

Belin ince olması sırt ağrısını şiddetlendirebilir çünkü bu, doğum sırasında bebeğin başının beline daha fazla baskı yapmasına neden olabilir.

Hastaneye ne zaman gitmeli?
Bel ağrısı tek başına doğumun yakın olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir kişi, her 10 dakikada bir meydana gelen ve 40-50 saniye süren yeni başlayan sırt ağrısı ve kramp gibi diğer doğum belirtilerini fark ederse, obstetrik bakım sağlayıcısını aramalıdır.

ACOG, bir kişinin aşağıdaki durumlarda hastaneye gitmesini önerir:

  • fetal hareket daha az sıklıkta
  • su kırıldı ve kasılmalar meydana gelmiyor
  • ağır vajinal kanama var
  • kasılmalar arasında minimum rahatlama ile şiddetli ağrı yaşarlar
  • Doğum belirtisi olup olmadığı nasıl anlaşılır
  • Hamilelik ve doğumdan kaynaklanan sırt ağrısı semptomları benzer olabilir, bu nedenle bazı durumlarda bir kişinin ikisi arasındaki farkı anlaması zor olabilir.
İlginizi Çekebilir:  Gece Salatalık Yemek Kilo Aldırır mı?

Bununla birlikte, doğum sırasındaki bel ağrısının kasılmalar arasında sürmesi muhtemel olsa da, genellikle bunlar sırasında daha yoğun hale gelir.

Burada farklı kasılma türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şiddetli sırt ağrısı yaşayan bir kişi doğuma girebileceğini düşünüyorsa, ACOG aşağıdaki belirtilere dikkat etmenizi önerir:

  • sıklığı artan düzenli kasılmalar
  • fetüsün pelviste daha aşağı düştüğü hissi
  • su kırılması
  • mukus tıkacı kaybı

Ağrı nasıl yönetilir?
Doğum sırasında sırt ağrısı yaşayan bir kişi ağrı kesici ilaç isteyebilir. Sınırlı veya hiç ilaç istemeyen kişiler, sırtlarını destekleyen farklı pozisyonları benimsemekten kurtulabilirler.

Doktorlar genellikle hareketi veya kas kontrolünü etkilemeden ağrıyı azaltan analjezikler veya ağrı ve dokunma hislerini bloke eden anestezikler önerirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara