Üçüncü Sınıf Milliyetçilik

Hayır dünyanın en şahane nesli kesinlikle biziz diyemeyiz? Dünyada herkesin bize düşman olduğu da iddia edemeyiz. Milletimiz her zaman tarihte övünülecek işler yaptı da diyemeyiz. İnsan rasyonel bir varlık ama sözümona üçüncü sınıf milliyetçiler öyle değiller. Üçüncü sınıf milliyetçilik nedir?

Üçüncü sınıf milliyetçilik, duyguları aklın önüne devşirmektir. Duygusal davranmak, her olayda ya da her durumda tarihten olaylar göstererek kendini aklamaya çalışmaktır.

Üçüncü sınıf milliyetçilik, “vatan millet Sakarya deyip” vatana millete yakışmayan haraketler yapmaktır. Size üçüncü sınıf milliyetçiliğin tarifini yapamam ama bir videoda üçüncü sınıf milliyetçilik nasıl olur öğretebilirim. Behzat Ç. dizisinden bir kesit, bizlere üçüncü sınıf milliyetçiliğin ne olduğunu çok iyi açıklamakta.

Üçüncü sınıf milliyetçilik, tarih bilmemek, kendi yaptığı şeyin en iyi olduğuna tarih göstererek, işe dini alet ederek, kendi uydurduğu şeyleri doğruymuş gibi göstermek, buna başkalarını da inandırmak demektir.

Ülkemiz üçüncü sınıf milliyetçilerin icraatlerinden çok çekmiş, bu insanların yaptığı iki yüzlülük karşısında çok kez iğrenmiştir.

Üçüncü sınıf milliyetçiliği nasıl bitirebiliriz? Kulaktan dolma bilgilerle değil akli delillerle ve kaynaklı bilgilerle konuşmayı öğreterek, kitap okumanın önemimi aşılayarak, itham edici değil alttan alıcı, kabullenici olmayı düstur edindirterek bitirebiliriz. Yoksa bu üçüncü sınıf milliyetçiler birilerinin ekmeğine çook yağlar ballar sürüyor. Ne güzel oy kaynağı canım, niye engelleyeyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber