Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Gece vakti uykumdan uyandıran problem: sivrisinek ısırığı. Yaz günleri malesef çoğumuz bu problemden dolayı geceleri uyuyamıyor. Deride şişkinlik ve kaşıntıya sebep oluyor. Nadir durumlarda ki bu çocuklarda daha sık görülür şişkinliğin geçmemesi ve daha kötüye gitmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Peki sivrisinek ısırınca ne yapmalı? Bu sorunun malesef tek ve kesin bir yanıtı olmamakla birlikte kaşıntınızı azaltacak ve sivrisineğin ısırdığı bölgeyi rahatlatacak yöntemleri listeledik. Gelin tüm adımlarla sivrisineğin yarattığı problemden nasıl kurtuluruz beraber bakalım.

Dişilerin Gücü?

  • Sadece dişi sivrisinekler ısırır.
  • Bir sivrisineğin sizi ısırması yaklaşık 6 saniye sürer.

Sivrisinekler aynı zamanda hastalık taşıyabilirler veya sivrisinek ısırmasına karşı olan alerjiden dolayı nefes darlığı deride anormal kızarıklıklar görebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık profesyoneline başvurunuz.

1.Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi sivrisinek ısırıklarında rahatlatıcı bir yöntem olabilir. İçeriğinde bulunan anti-alerjik bileşenler sayesinde sizi kısa sürede rahatlatabilir. Bir kap içerisinde bir miktar su ile yulafı harç haline getirin kızarıklık olan bölgeye sürün ve 10 dakika bekleyin.
Eğer vücudunuzda çok fazla sinek ısırığı var ise küvete bir miktar yulaf ezmesi ekleyerek 20 dk boyunca banyo yapabilirsiniz.

2. Buz

Soğuk uygulamalar kaşıntıyı yatıştırabilir. Uyuşturmaya yakın bir his verdiği için sizi kısa süreliğine rahatlatacaktır. Bir buz aküsü ile uygulama yapabilirsiniz. Fakat buzun deriniz ile doğrudan temas etmesinden kaçının. Araya ufak el bezi gibi bir şey koyarak direk teması engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda buzun deriniz üstünde uzun süre kalması zarar verici olacaktır.

3. Bal

Evde kolayca bulabileceğimiz bu tatlı yiyeceğin antibakteriyel olduğunu hepimiz biliyoruz. Yüzlerce yıllık tıp tarihinde ısırık gibi deri tahrişlerinde bal kullanıldı. Kaşınan noktaya az miktarda bal damlatmanız ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayabilir.

4.Kabartma Tozu

Diğer adı sodyum bikarbonat olan bileşen de faydalı olacaktır. Aynı yulaf da yaptığımız gibi bir kaşık kabartma tozunu macın haline gelecek kadar suyla karıştırıp sürün. 10 dakika bekledikten sonra yıkayın.

5.Fesleğen

2 bardak suyu kaynattıktan sonra içine bir tutam fesleğen ekleyin ve soğuyana kadar bekleyin. Ufak bir bezi karışıma batırdıktan sonra kaşınan noktaya sürün.

 

Tabii ki en iyi yöntem hiç ısırılmamak. Sivrisinekler geceleri daha aktiftir. Vücudunuzu korumaya çalışın. Eğer dışarda iseniz su kenarlarında durmamaya çalışın.

 

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.